26.10.2017 19:30


Fotoreportáž: Cirkus Mechanikus láká na mechanické loutky a ozubená kolečka

Autor: Jitka Kubátová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Na výstavě Cirkus Mechanikus si děti i dospělí můžou uvést do pohybu na padesát exponátů. Do konce prosince mají návštěvníci možnost zavítat do šapitó Vida! centra a prohlédnout si důmyslné pohyblivé strojky a figurky s nádechem viktoriánské Anglie. Kromě dřevěných a kovových ručně vyrobených loutek z Anglie jsou k vidění i historické přístroje a hračky z Holandska, prostorové fotografie a pohyblivé obrázky. Výstava je v České republice vůbec poprvé.

Brno - Výstava Cirkus Mechanikus je od září do konce roku k vidění v brněnském Vida! centru. Vystavené jsou ručně vyrobené loutky poháněné ozubenými koly, převodovkami, kladkami a šroubovnicemi.

Cirkus Mechanikus je výběr toho nejlepšího ze sbírek britského Cabaret Mechanical Theatre a holandského muzea Boerhaave. Expozice putuje po světě už přes dvacet let, letos poprvé je i v Česku.

„Návštěva výstavy vám zaručeně vykouzlí úsměv na tváři. Cirkus Mechanikus potěší děti i dospělé," říká Ondřej Hlouša, kurátor výstavy. „Nejvíc se mi líbí kočička s malou kočičkou," vypráví malá návštěvnice Adélka Janíková. Její tatínek zase nejvíc obdivuje mechanismy, které loutky rozpohybovávají.

Cirkusové loutky jsou k vidění každý den a každý víkend je pro děti připravená tvořivá cirkusová dílna. „Od úterý do pátku, odpoledne od čtyř hodin do šesti lze k návštěvě využít nejlevnější odpolední vstupenku jen za devadesát korun," upozorňuje dále mluvčí Hana Laudátová.

Mechanické loutky vznikaly v posledních dvou dekádách minulého století v Anglii, původně byly vyrobené pro malý obchůdek s řemeslnými výrobky Sue Jacksonové v Cornwallu.

Loutky pro Jacksonovou vyráběli jako dárky její přátelé umělci, mezi autory je i Keith Newstead, Carlos Zapata nebo Paul Spooner. 

Brzy začala mít malá přehlídka úspěch a obchod se kvůli velkému zájmu návštěvníků přestěhoval do Londýna. Šestnáct let kolemjdoucí obdivovali vtipné a chytré loutky v Londýnské čtvrti Coven Garden.

Následně sbírku rozšířili o mechanické hračky a strojky z holandského muzea vědy a lékařství Rijksmuseum Boerhaave. Dnes cirkusovou sbírku spravuje a zapůjčuje dcera Jacksonové Sarah Alexandrová.

Nové výstavy a expozice pro děti i dospělé mohou brňané najít na podzim nejenom v centru Vida!. V Letohrádku Mitrovských připravili tři výstavy v jedné, expozici Pata a Mata, modely autíček a přehlídku šatů pro panenky.

Autor fotografií: Jitka Kubátová

Klíčová slova: Vida!, Cirkus Mechanikus, výstava, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.