20.05.2019 23:12


Fotoreportáž: Brněnská muzejní noc nabídla originální zábavu, na své si přišli i fanoušci němých filmů

Autor: Veronika Jelínková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Brány muzeí, galerií a dalších kulturních a vzdělávacích institucí se veřejnosti opět otevřely ve večerních hodinách. Stovky lidí se v sobotní podvečer vydaly za netradiční atmosférou Brněnské muzejní noci. Do letošního ročníku se zapojilo 28 kulturních ústavů. Na nově otevřenou výstavu MUNI 100 přilákala Moravská galerie davy lidí, Univerzitní kino Scala uspořádalo festival MUNIFESTO. Moravské zemské muzeum nabídlo desítky stálých i dočasných expozic a v Kostnici u svatého Jakuba se návštěvníci podívali do tajů brněnského podzemí.

Moravské náměstí - Místodržitelský palác

Brno – Velké lákadlo letošní Brněnské muzejní noci nabídla Moravské galerie v Místodržitelském paláci. Návštěvníky přitáhla na nově otevřenou výstavu MUNI 100, která je součástí oslav stého výročí založení Masarykovy univerzity. Netradičním způsobem vtáhla přítomné do prostředí školy a ukázala její historický vývoj.

Socha T. G. M. na výstavě MUNI 100

Originálním prvkem expozice MUNI 100 je interaktivní knihovna, kterou budou postupně zaplňovat názvy závěrečných prací absolventů. Se zahájením Brněnské muzejní noci se hřbety těchto knih začaly pomalu plnit jmény. Večer v Místodržitelském paláci se však dal strávit i jinak, například prohlídkou budovy včetně podzemí nebo poslechem mužského pěveckého sboru Láska opravdivá.

Výstava MUNI 100

S univerzitními oslavami souvisela také filmová přehlídka MUNIFESTO v Univerzitním kině Scala. Tento třídenní festival nabídl o muzejní noci projekce dvou němých snímků s živou hudbou Tomáše Vtípila. Diváci  zhlédli filmy Bílý ráj (1924) a Byl první máj (1919) v doprovodu elektronické hudby, piana, houslí, violoncella i bicích. Od deseti hodin večer se poté na nádvoří před Scalou rozezněla afterparty v podání DJ Floex.

Univerzitní kino Scala

V šest hodin večer odstartoval svůj program také Dietrichsteinský palác pod záštitou Moravského zemského muzea, a to vědomostním kvízem v expozici Svět nerostů. V prostorách stálých výstav Pravěk Moravy, Velká Morava a Morava ve středověku zhlédli návštěvníci ukázku tradiční výroby historických šperků. Ještě dále do minulosti je pak přenesla expozice Zaniklý život na Moravě, která prostřednictvím zkamenělin ukazuje vývoj života v prehistorických érách.  

Výstava Zaniklý život na Moravě

Kromě stálých expozic nabídl palác také přehlídku aktuálních výstav, mezi kterými nechyběla Chvála sběratelství: 200 let služby moravské kultuře a vědě. Pozornost návštěvníků zaujala sbírka nejrůznějších vycpaných zvířat, lebek, barevných motýlů a válečných pušek. Příchozí se také seznámili s významnými osobnostmi tehdejšího kulturního a vědeckého života, které se zasloužili o založení Františkova muzea, nejstarší muzejní instituce na Moravě.

Výstava Chvála sběratelství

Tajemné prostory pod městskou dlažbou přišli prozkoumat návštěvníci Kostnice u svatého Jakuba. Podzemní místo osvětlené pouze svíčkami dýchlo na přítomné mrazivou atmosférou posledního odpočinku tisíců obětí středověkých morových ran a válečných událostí z doby třicetileté války. Zájemci spatřili prostory, které pod kostelem objevili průzkumníci před osmi lety.

Kostnice u sv. Jakuba

Součástí prohlídky kostnice byl výklad, který přítomným zprostředkoval pohled do historie někdejšího hřbitova, který u kostela svatého Jakuba dříve stál. Existoval zde od počátku 13. století až do roku 1784. Jeho kapacita s postupem času přestávala potřebám rostoucího města stačit, proto byl zaveden nový systém, při kterém kosti po deseti letech nahrazovaly ostatky nové. Ty staré se pak ukládaly do speciálních podzemních objektů zvaných kostnice.

Kostnice u sv. Jakuba

I na mnoha dalších místech po Brně to v tuto noc žilo. Brněnské Technické muzeum letos zvolilo téma muzeum v pohybu, na hradě Špilberk zavzpomínali na tamní slavné vězně, vědecký park Vida! připravil venkovní stánky s experimenty. Stejně jako v předchozích ročnících zajistily dopravu mezi jednotlivými institucemi mimo centrum města zvláštní autobusové linky.

Klíčová slova: muzejní noc, muzeum, fotoreportáž

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.