12.04.2018 11:03


Fotoreportáž: Babiše do koše, protestovaly tisíce lidí v Brně

Autor: Sabina Vojtěchová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Tisíce lidí přišly ve čtvrtek demonstrovat na náměstí Svobody v Brně. Protestovali proti premiérovi v demisi Andreji Babišovi. Na místě bylo možné podepsat petici Milion chvilek pro demokracii požadující odstoupení premiéra. Zatím ji podepsalo více než dvě stě tisíc lidí.

 

Brno - Protestovat proti Andreji Babišovi prišlo v pondělí odhadem asi čtyri tisíce lidí. Demonstranti zaplnili náměstí Svobody. Opakovaně po stávce studenstva #Vyjdiven vyjádřili nesouhlas s osobou a činy trestně stíhaného premiéra v demisi Andreje Babiše. Na místě bylo možné také podepsat petici Milion chvilek pro demokracii, která žádá odstoupení premiéra. Po demonstraci měla petice více než 230 tisíc podpisů. Kromě Brna se lidé shromáždili take v osmnácti dalších městech. 

Už mě neBabiš, Babiše do koše, Ani za koblihu!, stálo na transparentech shromážděných lidí. Oproti původním odhadům organizátorů jich přišlo víc než dvojnásobné množství. "Moje trpělivost přetekla. Odmítám tolerovat premiéra, který lže, krade a ohrožuje demokracii," sdělil jeden z protestujících Jakub Beneš.

Během protestu měli zájemci možnost podepsat petici Milion chvilek pro demokracii. Ta vyzývá Babiše k odstoupení z funkce premiéra. 

"Udržme tento protest ve vší slušnosti, nejsme na hradě," zahájil proslovy jeden z organizátorů Ondřej Zeman. Celou akci zorganizovala nově vzniklá platforma Společně to dáme složená z aktivistů, občanských hnutí i běžných občanů.

S proslovy vystoupilo několik politiků a významných osobností, mezi nimi europoslanec Tomáš Zdechovský nebo senátor Zdeněk Papoušek. "Nikdo nemá mandát k tomu, aby si s touto zemí dělal, co se mu zachce. Sorry jako. Ukažme Andrejovi, že nejsme jeho zaměstnanci, které si může koupit levným jízdným," řekl aktivista za hnutí Milion chvilek za demokracii Martin Leštinský.

Náměstí Svobody se během pondělního večera zcela zaplnilo protestujícími.

Prezident Miloš Zeman se demonstrantům před protestem vysmíval se slovy, že ubývají. V pondělí mu lidé dokázali opak.

K protestům se vyjádřil i mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Na Facebooku označil shromáždění tisíců lidí za „jen další debakl". 

Klíčová slova: protest, Brno, Babiš, demokracie

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.