02.11.2019 17:09

Fotbalová Líšeň odjela z Prahy s prázdnou, Dukla potvrdila roli favorita

Autor: Ondřej Charvát | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Vstřelit na hřišti favorita na postup do první ligy dvě branky a stejně odjet domů bez zisku jediného bodu? Často se tento příběh nepíše. Fotbalisté brněnské Líšně však přes svoji produktivitu nedokázali na Julisce bodovat. Dukla totiž vstřelila branky čtyři a zaslouženě zápas vyhrála.

Fotbalisté Dukly Praha oslavují branku Jiřího Pirocha na 2:0. Autor: Ondřej Charvát

Praha – Fotbalisté Dukly Praha porazili ve čtrnáctém kole Fotbalové národní ligy brněnskou Líšeň na svém hřišti 4:2. Sobotní duel začali lépe domácí, kteří se dvakrát prosadili v posledních minutách prvního poločasu a do kabin odešli s průběžným vedením 2:0. Ve druhém poločase se dokázala dvakrát prosadit i Líšeň, domácí však přidali stejný počet branek a připsali si do tabulky další tři body a nadále drží postupovou příčku z druhé nejvyšší soutěže. Líšeň se vracela zpět do Brna bez bodů.

Fotbalisté Dukly odehráli poslední domácí zápas na Julisce téměř před měsícem (5. října porazili Prostějov 1:0, pozn. redakce). Na svém kontě mají z minulých zápasů prohru v Chrudimi a vyřazení z domácí poháru fotbalistmi Olomouce. Naopak Líšni se podařilo v posledních dvou zápasech pod novým trenérem Milanem Valachovičem zvítězit nad Sokolovem a Vítkovicemi a se ziskem devatenácti bodů jsou v klidném středu tabulky. Každý zápas je ve druhé lize těžký, první může prohrát s posledním, soutěz je velmi vyrovnaná,“ sdělil již před zápasem Valachovič.

Kvalitu Brňanů reflektovala i domácí strana. „Po náročném programu a špatných výsledcích v Chrudimi a Olomouci nás čekal těžký a zkušený soupeř. Ve své první nováčkovské sezóně se dokázali vyrovnat všem druholigovým soupeřům. Samozřejmě jsme z nich měli respekt,“ řekl po zápase trenér domácí Dukly Roman Skuhravý.

Jeho slova se potvrdila. Na úvodní branku zápasu si museli diváci počkat až do závěru prvního poločasu. Líšni nevyšel brejk, Hladíkovu střelu dokázal vyrazit brankář domácích Matúš Hruška. Dukla mohla vyrazit dopředu a ve 39. minutě se dostala k rohovému kopu. Centr z něj vypadl brankáři Líšně Martinu Šustrovi z rukou a pro domácího Štěpána Krunerta nebyl problém dorazit míč do sítě. V nastaveném čase prvního poločasu dokázal ještě navýšit rozdíl ve skóre zblízka dukelský Jiří Piroch.

Druhá půle zápasu přinesla aktivní fotbal z obou stran. Nejdříve Brňané nastřelili tyč. V 57. minutě se po přesném centru Filipa Haška prosadil z blízka Dominik Preisler a dejvické mužstvo uteklo brněnskému o tři branky. Jiskru naděje pro Líšeň vykřesal v sedmdesáté minutě po rohovém kopu a přesně umístěné hlavičce hostující Ondřej Ševčík a snížil na průběžných 3:1. Ač se hosté nadechovali a sahali po kontaktní brance, domácí opět utekli na rozdíl tří branek. Z úhlu se krásně trefil Filip Hašek a o vítězi bylo rozhodnuto.

V devadesáté minutě se ještě stihl prosadit líšeňský Marek Vintr, který byl na hřišti teprve necelou čtvrthodinu a přesnou střelou zpoza vápna upravil skóre na konečných 4:2. Branka to však byla pouze kosmetická, favorit utkání již drama nepřipustil. Výkon svého týmu kvitoval domácí trenér. „Povedlo se nám devadesát minut kontrolovat hru, tvořili jsme si šance. Bohužel nás provází hektika ve finální fázi. Naše hra má parametry, nicméně víme, že máme problém v přechodu do defenzívy a bránění standardních situací,“ sdělil Skuhravý. Nedostatky na výkonu svého týmu shledal i jeho protějšek. „Z trojice utkání, co jsem odtrénoval v Líšni, jsme potkali nejkvalitnějšího soupeře. Určitě jsme mohli na Julisce uhrát lepší výsledek, ale zradily nás vlastní chyby jak v obraně, tak v útoku,“ hlesl po utkání trenér Valachovič.

Dukla získala tři body a udržela se na druhé príčce tabulky před hráči Pardubic, kteří dokázali ve stejný den porazit doma Chrudim 4:0. Naopak Líšeň přeskočili fotbalisté Třince a jihomoravský celek se sesunul na deváté místo tabulky. „Škoda chyb a neproměněných šancí, ale jsou to všechno zkušenosti. Prohra mi nevadí. Hráli jsme srdcem a bojovně,“ zhodnotil zápas příznivec SK Líšeň Tomáš Knecht. Podle trenéra Valachoviče zůstává cíl Líšně ve druhé lize stále stejný – tedy záchrana v soutěži a splnění potřeby „klidného polštáře“ pro jarní fázi. Jestli u ní bude i Valachovič, není zatím jisté. S vedením klubu je zatím dohodnutý na dokončení podzimní fáze soutěže. V ní čeká Líšeň ještě zápas v Třinci a domácí duel s Chrudimí.

Klíčová slova: fotbal, Dukla Praha, SK Líšeň, druhá liga