16.10.2020 23:01


Fontána u Janáčkova divadla letos opět svítila růžově

Autor: Veronika Franková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Říjen je i v Brně věnován podpoře prevence rakoviny prsu. Prostřednictvím výstavy a online kampaní se lidé dozvědí více o problematice této časté nemoci.

Výstava na piazzetě u Janáčkova divadla. Autor: Veronika Franková

Brno – Již poněkolikáté se město Brno v říjnu zapojí se svou informační kampaní k celosvětovému boji proti rakovině prsu. Akce s názvem Brno narůžovo začala ve středu slavnostním růžovým nasvícením fontány u Janáčkova divadla. Na piazzettě tam bude do 18. října ke zhlédnutí putovní výstava, která se postupně objeví na dalších pěti místech po celém městě. Až do poloviny listopadu bude k vidění v Alfa pasáži, v knihovně Jiřího Mahena na Kobližné, v prostorách Magistrátu města Brna na Husově 12, v obchodním centru Avion Shopping Park a v Masarykově onkologickém ústavu na Žlutém kopci. Růžově svítila ve středu nejen fontána u Janáčkova divadla, ale také Masarykův onkologický ústav, Věž architektů na Vaňkově náměstí a Alfa Pasáž.

„Cílem akce je upozornit ženy, aby věnovaly pozornost riziku rakoviny prsu, a podpořit je, aby nezanedbávaly prevenci a také aby se případnou diagnózu dozvěděly včas,“ řekl náměstek primátorky Petr Hladík. Právě rakovinou prsu v roce 2018 v České republice onemocnělo podle statistik Světové zdravotnické organizace 7436 žen.

Faktory, které způsobují toto onemocnění, může každá žena do jisté míry ovlivnit. „Ke snížení rizika se doporučuje hlavně pohyb, dále jídla s menším obsahem tuku a snížení příjmu alkoholu,“ uvedla primářka Kliniky komplexní onkologické péče Masarykova onkologického ústavu v Brně Katarína Petráková. Neovlivnitelným faktorem jsou ale genetické dispozice.

To nejjednodušší, co může pro své zdraví udělat každá žena, je sama se vyšetřit. Video, kde primářka Petráková spolu s hlavní patronkou této kampaně Pavlou Vitázkovou popisuje samovyšetření prsou, se nachází na webových stránkách akce. Speciální mamografické vyšetření hradí vždy zdravotní pojišťovna. Jako prevence se doporučuje jeho podstoupení každý druhý rok od dovršení věku 45 let.

Klíčová slova: brno narůžovo, rakovina prsu, říjen, prevence

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.