07.11.2020 14:52


Finálové hlasování obyvatelů Brna rozhodne o nejlepších projektech, ty pak město uskuteční

Autor: Regina Rieznerová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Brňané mají tento měsíc možnost vybrat, kterými projekty chtějí své město v budoucích letech vylepšit. Budou to nová jezírka, včelí úly, tréninkové centrum, nebo třeba cyklostezka? Miliony jsou v jejich rukou. 

Autor: damenavas.cz

 

Brno - Každoroční projekt participativního rozpočtu vedení města Brna Dáme na vás vstoupil do listopadového finále. Brňané starší osmnácti let mohou po celý měsíc vybírat celkem z 65 nejúspěšnějších projektů ty, které si přejí z městského rozpočtu realizovat. Pro projekt město vyhradilo 33 milionů korun.

Hlasovat smí pouze plnoletí obyvatelé města, ti mají k dispozici pět kladných a dva záporné hlasy. Jednomu návrhu může každý dát až dva kladné a jeden záporný hlas. Jednou přidělené hlasy už nejdou vzít zpět. Pro ověření místa bydliště musí lidé při hlasování zadat do formuláře číslo občanského průkazu a datum narození, nebo se mohou přihlásit přes svůj účet na stránkách dopravního podniku BrnoiD.

„Letošní účast je těžké odhadovat, jelikož celý ročník významně ovlivnila řada bezpečnostních omezení. Museli jsme zrušit veřejné projednání finálových projektů, či tradiční možnost odevzdat své hlasy fyzickou cestou, kterou využívali zejména senioři,“ uvedl druhý náměstek brněnské primátorky a pracovník Mediálního odboru Tomáš Kolačný (Piráti), který se právě mechanismy participace občanů zabývá. Podle něj hlasuje dvakrát více občanů než v minulém roce, účast by tak podle jeho odhadů mohla letos překročit 15 tisíc hlasujících.

Své nápady mohli lidé přihlašovat do poloviny června, do konce června pak pro své favority sháněli 300 lajků potřebných pro postup do finále. Nyní se rozhoduje mezi 65 projekty, nejméně 11 z nich s největším počtem hlasů se uskuteční. Navrhovaný rozpočet jednoho projektu nesmí překročit tři miliony a musí splňovat dvě kritéria, veřejný přínos a proveditelnost. V jedné městské části ale rozpočet vybraných projektů nesmí překročit 10 milionů korun. Doba realizace projektu jsou v průměru dva roky, odvíjí se to od složitosti a rozsahu projektu. 

Nejoblíbenější jsou mezi Brňany podle Kolačného projekty se silným příběhem v pozadí, ať už loňský vítězný projekt na podporu onkologicky léčených dětí nebo ten předloňský pro zdravější a čistější vodu. Optikou navrhovatelů budou nejoblíbenějším typem projektů nejspíš dětská hřiště. Zvyšuje se i hranice potřebného počtu hlasů pro uskutečnění projektu. „V prvním ročníku stačilo na realizaci pouze 919 hlasů, v loňském ročníku to bylo už 1722. Loňský ročník také stanovil dosavadní rekord, a to 4662 získaných hlasů,” řekl náměstek primátorky.

Průběžně zatím vede projekt, který navrhuje vybudování tréninkového centra mládeže v bývalém areálu stadionu za Lužánkami. Dejme za Lužánkami Š(v)anci mladým, projekt bývalého fotbalisty Zbrojovky Brno Petra Švancary, chce místu opět dodat život čtyřmi hřišti se zázemím nejen pro fotbal a další sporty, ale i k pořádání festivalů a koncertů. „Musím přiznat, že jsem trochu naše vedení čekal. Náš projekt má větší dosah než některé jiné čistě lokální projekty. Lužánky jsou v Brně známým místem. Hodně lidem stadion není lhostejný a chtějí, aby se na něm něco dělo, především pak, aby sloužil dětem,” vysvětlila prozatimní prvenství tvář projektu Petr Švancara s tím, že úspěch přeje i ostatním pro město zajímavým projektům.

Získané peníze by pro něj byly startovací, financovali by z nich nový povrch a závlahu. Pokud uspějí, věří, že by je město finančně podpořilo i nadále. „K místu mám velký vztah, staráme se o něj, pořádali jsme tam letos řadu akcí. Nějakou formou své jméno využívám, ale pevně věřím, že lidé pro projekt nehlasují jenom díky jménu Petr Švancara,” popsal s vírou, že lidem se jejich návrh líbí a dává jim smysl tak, jako ho dává jemu. „Myslím, že až na stadionu uvidíme hrát děti, tak náš projekt lidé docení ještě víc,” přeje si.

Rozhodování o přerozdělení financí samotnými občany město pořádá každoročně od roku 2017. V tom také drží druhé největší město v zemi své prvenství. Rozhodování o participativním rozpočtu je jedním z projektů v konceptu Chytré Brno. Jeho cílem je přimět občany k účasti na rozhodování o veřejných financích a také přispět k rozvoji občanské společnosti.Klíčová slova: město Brno, finále, hlasování, participativní rozpočet, projekt

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.