25.10.2018 10:56


Film Zlatý podraz měl brněnskou premiéru ve Scale, mezi diváky seděl i Bolek Polívka

Autor: Eliška Podzemná | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Film Zlatý podraz režiséra Radima Špačka promítalo ve středu večer univerzitní kino Scala. Brněnské předpremiéry se zúčastnili někteří herci, režisér i ostatní tvůrci snímku. Děj filmu se odehrává mezi lety 1938 až 1951 a vrcholí zápasem československých basketbalistů proti Sovětům. Hlavní roli trenéra Františka Prokeše ztvárnil Filip Březina. Film o basketbalu, lásce, přátelství a naději připomíná sté výročí založení Československa.

Diváci ve Scale zhlédli film Zlatý podraz. Foto: Eliška Podzemná

Brno  Diváci v kině Scala zhlédli ve středu večer předpremiéru filmu Zlatý podraz o československých basketbalistech, který se odehrává ve třicátých až padesátých letech minulého století. Promítání se zúčastnil režisér Radim Špaček, scénáristé Jakub Bažant a Jiří Závozda i další tvůrci snímku. Přítomní byli také herci v čele s Janem Mansfeldem, který ztvárnil reálnou postavu brněnského basketbalisty Ivana Mrázka. Po filmu následovala diskuze s tvůrci, při níž se z publika ozval i jeden z diváků – herec Bolek Polívka.

Zlatý Podraz je filmem nejen o československém basketbalu, ale také o přátelství, lásce a svobodě. „Svoboda je pro mě osobně hlavní linkou celého snímku a jakýmsi poselstvím,“ řekl režisér Radim Špaček. Hlavní roli ztvárnil herec Filip Březina, který hrál trenéra basketbalové reprezentace Františka Prokeše. Bývalého trenéra Valentu, v podání Stanislava Majera, totiž popravili Němci a tým po něm převzal právě Prokeš. Basketbalisté byli pod vedením nového trenéra úspěšní, dokonce přivezli zlato z mistrovství Evropy v Ženevě v roce 1946. Poté ale přišel rok 1948 a s ním komunistický režim. František Prokeš byl pro režim nežádoucí a skončil ve vězení. Basketbalový tým se bez něj vydal do Paříže, kde českoslovenští reprezentanti prohráli zápas se Sověty, ale jenom proto, že to bylo potřeba.

Režisér natočil film podle knihy Jiřího Závozdy a Jakuba Bažanta s názvem Nebáli se odvahy, která popisuje historii československého basketbalu. „Celý film vznikl díky této knize. Jiří Závozda a Jakub Bažant vyzpovídali basketbalové pamětníky a získali spoustu zábavných historek,“ uvedl Špaček.

Jednu z hlavních rolí si zahrál i brněnský herec Jan Mansfeld, a to postavu Ivana Mrázka, basketbalisty, který v Ženevě v roce 1946 proměnil závěrečný koš. „S panem Mrázkem jsem se sešel osobně. Dával mi rady, cítil jsem se jako jeho pravnouče,“ řekl Mansfeld. Na konci diskuze, kdy byl prostor pro otázky, se ozval známý hlas. Film ve Scale zhlédl s ostatními diváky i Bolek Polívka, který tvůrcům poblahopřál k úspěšnému snímku. Moc se vám ten film povedl, gratuluji," pronesl Polívka.

Film Zlatý podraz začali tvůrci natáčet v lednu minulého roku, v komparzu ze objevilo přes šest stovek lidí. Herci, kteří hráli basketbalisty, trénovali šest měsíců. Museli se totiž naučit hrát dobře nejen košíkovou, ale i pochopit styl hry z čtyřicátých a padesátých let. 

Klíčová slova: Zlatý podraz, předpremiéra, film, Scala

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.