20.04.2016 20:04


Filharmonie Brno výstavou odhaluje zákulisí i plány do budoucna

Autor: Anna Mikulová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Filharmonie Brno u příležitosti oslav šedesáti let od vzniku uspořádala výstavu mapující vývoj filharmonie včetně představení orchestru, zákulisí a plánů do budoucna. Kromě vystavených fotografií a zajímavostí  mají návštěvníci možnost si každé úterý poslechnout komorní sólový koncert. Výstava potrvá v Urban centru do 30. května.

Audio

    Hudba k ohňostroji od Georga Friedricha Händela v podání tria violoncellistů Filharmonie Brno
         
    Autor: Anna Mikulová

Brno – Výstava Filharmonie Brno včera, dnes a zítra v Urban centru od středy 20. dubna přibližuje návštěvníkům historii, současnost i další plány orchestru do budoucna. Brněnská filharmonie v dubnu zakončuje jubilejní šedesátou sezónu, kterou oslavila 1. ledna letošního roku tradičním Novoročním koncertem. Výstava  dokumentuje vývoj filharmonie od konce 19. století, kdy o vznik českého symfonického orchestru usiloval Leoš Janáček. Samotná filharmonie pak byla založena 1. ledna roku 1956 sloučením rozhlasového a krajského orchestru a k dnešnímu dni ji tvoří více než stočlenný soubor, který každoročně spolupracuje s významnými sólisty a dirigenty z celého světa. „Filharmonie Brna přispívá k mezinárodnímu renomé města a celkové ekonomické konkurenceschopnosti Brna,“ řekla vedoucí kanceláře strategie města Marie Zezulková. 

Violoncellisté Filharmonie Brno na vernisáži zahráli krátký koncert. Foto: Anna Mikulová

Kromě historie souboru představuje výstava i samotné filharmoniky a jejich záliby, které jsou často vzdálené hudebnímu prostředí. Svůj prostor dostali i členové zákulisí, jejichž práce je podle ředitelky Filharmonie Brno Marie Kučerové pro fungování celého souboru zásadní, aby vše na pódiu fungovalo tak, jak má. Budoucnost filharmonie se soutředí na budování nového koncertního sálu. 

Brněnská filharmonie vystupuje nejen po republice, ale i v zahraničí a účastní se i mnohých festivalů, které i sama organizuje. „V republice je pár filharmonií, které mají jeden festival a my jich máme rovnou pět každý rok,“ řekla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. Na návštěvníky výstavy navíc každé úterý čeká krátký komorní koncert vybraných sólistů brněnského souboru. Expozice v Urban centru bude k zhlédnutí až do 30. května letošního roku. 

Klíčová slova: Filharmonie Brno, výstava, filharmonie, výročí

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.