17.11.2017 14:36


Festlival kutilství přivítal nejen kutily

Autor: Radka Konečná | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Festival kutilství Bastlfest mohou navštívit od čtvrtka do soboty všichni kutilové v brněnském Vida! science centru. Součástí výstavy je například robotárna, kde si vyzkouší ovládání robota nebo zjistí, na jakém principu funguje 3D tiskárna. 

Vida! science centrum

Brno – Festival pro všechny kutily Bastlfest začal tento čtvrtek ráno v brněnském Vida! science centru a potrvá až do soboty. Součástí expozice byly 3D tiskárny, spektroskopy, různé druhy stavebnic, piškvorky ze dřeva nebo řízení robota. Mnoho z toho si mohli návštěvníci vyzkoušet i sami.

Výstava se v minulých letech setkala s pozitivním ohlasem. „Bastlfest jsme uspořádali již podruhé, neboť o něj byl minulý rok obrovský zájem. Trvá tři dny a je to zároveň naše nejdelší expozice,“ uvedla mluvčí Vida! science centra Hana Laudátová.

Největší atrakcí, kterou si užily především děti, byla upravená jízdní kola. Mohly si vyzkoušet různé cyklokuriozity. Například kolo, které jezdí pozpátku, nebo má přehozená řídítka. Dále jednokolo a různé druhy koloběžek.

Netypické kolo

Součástí festivalu byla také ukázka 3D tiskáren. „Naše mašina tiskne na základě takzvaného g-kódu, textového souboru na bázi čísel 0, 1, 2. Tato mechanika používá všechna ramena zaráz a tak přesně ví, kdy má například osa x mít jakou velikost. Našimi největšími odběrateli jsou vysoké školy, laboratoře a výzkumné ústavy. Jeden přístroj stojí čtyřicet až padesát tisíc korun,“ řekla zaměstnankyně firmy Trilab Silvia Lukačovičová. Lidé si pak domů odnášeli jako suvenýry plastové píšťalky vyrobené na tomto stroji.

3D tiskárna

Dále si zde mohli návštěvníci vyzkoušet řezání na odporové řezačce, která funguje na principu rozžhaveného drátku, který díky své teplotě řeže polystyren. Děti i dospělí si tak vyráběli z polystyrenu všechno, co je napadlo. „Vyřezala jsem si srdíčko a ještě ptáčka,“ dodala školačka Beáta Konečná. Ve vedlejším stánku si mohli zkusit pomocí 3D pera vytvářet různé 3D tvary a mřížky.

Odporová řezačka

V sekci modelářství si návštevníci prohlíželi modely různých staveb a dopravních prostředků nebo si poskládali ručně vyrobené 3D puzzle města z pivních tácků.

3D puzzle

Kromě Bastlfestu byla pro všechny k dispozici i stálá expozice zaměřená na praktické ukázky všech různých věd a navíc i dočasná výstava s názvem Cirkus mechanikus. Hlavními exponáty byly loutky, které se při zmáčknutí tlačítka začaly pohybovat. Tato výstava bude otevřená pro veřejnost až do 14. ledna. 

Dřevěná loutka

Klíčová slova: Bastlfest, kutilství

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.