20.03.2014 11:08


Festivalu Encounter stereotypizace nehrozí

Autor: Gabrielová Andrea | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Studenti dvanácti divadelních škol z celého světa opět zamíří do Brna. Jejich destinací je Mezinárodní festival divadelních škol Setkání/Encounter s podtitulem (KÝM, KDE, KDY, PROČ)… BÝT?!, kde od osmého do dvanáctého dubna vystoupí ve čtyřech brněnských divadlech.  

Brno – Studenti Divadelní fakulty Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU) v Brně pořádají již po dvacáté čtvrté mezinárodní divadelní festival. Na ten každoročně přijedou mladí divadelníci z řady zemí, letos svou účast potvrdily univerzity z deseti evropských států. „Tento rok festival obsáhne pouze Evropu, poněvadž nám univerzita z Íránu oznámila, že se nemůže zúčastnit,“ sdělil ředitel festivalu Petr Oslzlý s vysvětlením, že čím je země exotičtější, tím je obtížnější její účast na festivalu zajistit. „Jako náhradu za íránskou školu nyní jednáme s univerzitou z Vídně,“ dodal.     

Na začátku dubna tak v Brně svá představení uvedou mimo jiné studenti z Královské konzervatoře ve Skotsku, Královské konzervatoře z Antverp či ze školy v Krakově, která se festivalu účastní téměř pravidelně. Po několika letech se do Brna vrací i lublaňská univerzita.Foto: Ocenění Marta, kterým porota vyzdvihuje inspirativní představení studentů divadelnictví. Autor: Andrea Gabrielová

Právě poměrně dlouhá tradice může vést k opakování obvyklého modelu. Sklouznutí do stereotypů však festivalu podle slov Oslzlého nehrozí. „Chceme mít každý rok alespoň jednu dvě školy, které tady ještě nebyly, protože jedním z bodů programu je mapování divadelního školství v Evropě a srovnávání metod, v nichž se odráží národní kultury,“ vysvětlil Oslzlý. „A i když sem přijíždějí školy, které tady už byly, tak jde o pokaždé nové lidi,“ doplnil s poukázáním na to, že festival ani nemůže být stereotypní. Organizace každého ročníku je totiž v rukou pokaždé nových studentů, a to o ročník mladších než předchozí rok. „Jsou to naši studenti, kteří organizují celý projekt, a to jej dělá jedinečným,“ objasnil rektor JAMU Ivo Medek.

Důkazem každoročních změn je i letošní novinka v podobě výstavy v Galerii Vaňkovka, která na festival upozorní ještě před jeho začátkem. „Je to interaktivní, multimediální výstava o studiu jak na divadelní, tak hudební fakultě,“ popsala projekt koordinátorka letošního ročníku Veronika Bošelová. „Vznikla ve spolupráci s Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně a přístupná bude od pondělí dvacátého čtvrtého března,“ dodala.

Mezi další chystané obměny patří i jedno představení navíc a také studentská porota. Festival tak neskončí jako obvykle slavnostním ceremoniálem s předáním ocenění Marta, nýbrž epilogem v podobě hry francouzské školy ENSATT. Cena Marta za nejvíce inspirativní a objevné umělecké počiny nezůstane jediným oceněním letošního festivalu. Již zmíněná studentská porota ohodnotí nejlepší představení cenou E:UTSA (pozn. redakce: Europe: Union of Theatre Schools and Academies je evropské sdružení divadelních škol).  

Festival nabídne i mnoho mimo divadelních aktivit, jako jsou diskuze a přednášky. „Kromě hlavního programu se návštěvníci můžou těšit na ‚offprogram‘, který je prezentací našich studentů z JAMU. Budou tam například inscenace, které se hrály loni nebo pouliční divadlo,“ uvedla Dagmar Haladová, členka uměleckého vedení festivalu. Vstupenky na jednotlivá představení a také vedlejší program bude možné zakoupit od sedmého dubna ve festivalovém infocentru v budově Divadelní fakulty JAMU.

Festival vznikl před dvaceti třemi lety jako skromný projekt přátelského setkání tří vysokých uměleckých škol bývalého Československa: Vysoké školy múzických umění v Bratislavě, Divadelní fakulty Akademie múzických umění v Praze a brněnské JAMU. „Z tohoto setkání tří škol se postupem let festival rozšířil až do dnešní podoby všeobecně uznávaného mezinárodního festivalu divadelních škol,“ popsal historii festivalu děkan Divadelní fakulty Zbyněk Srba. „Během uplynulých dvaceti tří let se tady vystřídala pozoruhodná přehlídka zástupců mnoha kultur,“ uvedl Srba. Festival tak navíc mapuje způsob uvažování o divadle napříč různými státy.  

Klíčová slova: Divadlo, Brno, mezinárodní, festival, studenti

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.