06.04.2020 18:08


Festivalová sezóna je v ohrožení, pořadatelé se připravují na nejhorší

Autor: Tereza Hermanová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Vlivem pandemie koronaviru jsou v ohrožení letní festivaly. Organizátoři s nejistotou sledují aktuální vývoj situace, která prozatím vypadá nepříznivě. Čekají nejenom na postup vlády, ale i situaci v okolních státech, podle které se bude odvíjet konání turné zahraničních kapel.

Letošní festivalová sezóna je kvůli pandemii koronaviru v ohrožení. Foto: Pixabay

Brno – Zákaz hromadných akcí a uzavřené hranice představují pro pořadatele festivalů nejistotu. Blížící se festivalová sezóna je kvůli tomu ohrožena. Některé festivaly o zrušení nebo odložení festivalu již rozhodly, některé vyčkávají na další vývoj pandemie. Nepříznivou prognózu potvrdil v rozhovoru pro Aktuálně ministr kultury Lubomír Zaorálek. „Věřím, že v létě už by mohl být náš život volnější, ale určitý hygienický režim bude určitě existovat. Obávám se, že nebude příznivý pro pořádání velkých mezinárodních festivalů," uvedl ministr Zaorálek.

Sezónu tradičně zahajuje na přelomu dubna a května v Praze, Brně a Hradci Králové studentský festival Majáles. Vzhledem k aktuální situaci se organizátoři rozhodli festival neuskutečnit v původně plánovaných termínech. „Aktuálně řešíme nový termín, do půlky dubna budeme mít jasno. Návštěvníky budeme brzy informovat," sdělila tisková mluvčí festivalu Karolína Křenková.

Metronome Festival Prague, který se měl konat osmnáctého až dvacátého června na pražském Výstavišti, pořadatelé přeložili na sedmnáctého až devatenáctého září. Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti na nový termín. Těm, kteří se nového termínu nebudou moci zúčastnit nabízí pořadatelé vrácení peněz.

Jeden z největších českých festivalů Rock For People prozatím dál pokračuje v přípravách. „Jsme v kontaktu s managementy kapel a čekáme, jak se bude situace dál vyvíjet. „Každý den sledujeme situaci, komunikujeme s agenty kapel a zjišťujeme postoje všech zúčastněných. Zatím s konáním akce všichni počítají. Nikdo ale není schopný říct, jaká ta situace skutečně bude," uvedl v rozhovoru pro Kytary.cz ředitel festivalu Michal Thomes. V letošním roce je festival přesunutý na červen oproti standardnímu červencovému termínu. „Důvodem bylo, že jsme měli jedinečnou příležitost dostat k nám kapelu Green Day, díky čemuž máme poprvé v historii vyprodáno," doplnil Thomes.

Podobný přístup mají pořadatelé Colours of Ostrava plánovaného na patnáctého až osmnáctého července, který nabízí jména světové hubení scény jako Twenty One Pilots nebo The Killers. „Pevně věříme, že stále máme naději. Naše přípravy pokračují naplno, do programu přinášíme nové kapely i další programové body. Do poslední chvíle se budeme snažit festival zrealizovat a přinést program, který jsme oznámili," uvedla ředitelka festivalu Zlata Holušová ve vzkazu fanouškům.

Pesimisticky vidí situaci i pořadatelé festivalů v srpnu. Takovým festivalem je například metalový Brutal Assault, na který míří převážně fanoušci ze zahraničí. „Momentálně mám pocit, že je trochu víc pravděpodobnější verze, že letní festivaly nebudou, ale vývoj je nejasný," uvedl pro Seznam Zprávy zakladatel Brutal Assaultu Tomáš Fiala.

Většina organizátorů přepokládá, že finální rozhodnutí o konání letošních ročníků padne do konce dubna. Záviset bude nejenom na postupu vlády, ale i na rozhodnutí účinkujících kapel.

Klíčová slova: festival, koncert, koronavirus

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.