09.11.2015 19:53


Festival Storytelling! ukázal sílu vyprávění

Autor: Martinková Helga | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Storytelling! představil publiku vyprávění jako uměleckou formu, návštevníci si poslechli mnoho příběhů, podívat se na příběhové instalace nebo si poslechnout zhudebněné vyprávění.

Autor: Pavlína Hornová

Kreslíř zachytáva příběh vypravěčeBrno - Festival Storytelling! v sobotu otevřel své brány návštevníkům v Malé Americe a ukázal, jak vypadá vyprávění v podání profesionálních vypravěčů. Organizátoři projektu prezentovali vyprávění jako uměleckou disciplínu a předvedli ji návštěvníkům formou příběhů. K poslechu a zhlédnutí byly příběhy autorské, tradiční, osobní, ale také pohádky nebo norská mytologie.

„Storytelling jsem objevila až s touto akcí a zaujalo mě to, líbí se mi myšlenka dělení se svými životnímy příběhy s publikem“, zhodnotila svoji zkušenost studentka Michala Harbuláková. Celodenní akci doprovázeli příběhové instalace studentů Ateliéru environment při FaVU VUT. K dispozici byl i příběhový blešák, jehož myšlenkou bylo prodat své staré věci prostřednictvím příběhu, který se k nim pojí. O hudební složku festivalu se postarala violoncellistka a multiinstrumentalistka Kateřina Koutná pod pseudonymem MAKAK a brněnská kapela 3000 hodin se svým vypravěčským muzíkálem o Lolo Ferrari. Severskou mytologii představilo Divadlo na cucky, když žákům ze škol vyprávěli o Světu podle Čapka nebo o osudech tří vědkyň, které hledali smysl života v poznání. Večer se představil projekt KomiXXX, který vznikl spoluprací festivalu Storytelling! a mezinárodního komixového festivalu KOMA. Diváci mohli zhlédnout dva vypravěče a dva ilustrátory, kteří přenášeli na plátno vyprávěný příběh.

Koho zaujal storytelling a měl by zájem se na něm sám aktivně podílet, má možnost zúčastnit se projektu příběhových kaváren. „Na akci vystoupí vždy dva vypravěči s připraveným tématem, poté si mohou vyprávění vyzkoušet i diváci a na konci večera se hlasuje o tématu na další měsíc,“ uvedla ředitelka Storytellingu Barbora Schneiderová.

Festival Storytelling! měl i svoji pražkou variantu 24. října ve Vile Štvanice. Akci pořádala nezisková organizace Storytelling o.s. zaměřená na různé formy vyprávění. Ředitelka projektu Barbora Schneiderová našla inspiraci v Norsku, kde objevila studijní obor storytelling – vypravěčství. Organizace chce umění vyprávění prezentovat široké veřejnosti a prosadit i ve školství. Sdružení vede také workshopy a teambuildingy pro veřejnost i firmy, a jako svůj hlavní cíl vidí otevření českého storytellingového centra s pravidelným programem.

Klíčová slova: storytelling, vyprávění, příběhy

Fotogalerie


  • Popis: Zenové centrum Mjó Dži se zúčastnilo příběhového blešáku
    Autor: Helga Martinková

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.