24.02.2020 20:24


Festival španělských filmů La Película láká na Antonia Banderase a drama z Guatemaly

Autor: Magda Duhonská | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Brněnská Scala už pošesté hostí festival španělských filmů La Película. Diváci mohou ode dneška do středy zhlédnout šestici nejlepších filmů, které může španělská a latinskoamerická kinematografie nabídnout. Festival se konal i v Praze, probíhá také v Ostravě a Hradci Králové.

Festival La Película se koná v kině Scala.

Brno – Festival španělských filmů La Película do Brna zavítal už pošesté. Přehlídka kinematografie začala svoji projekci minulé úterý v Praze v kině Světozor, brněnské kino Scala první projekce nabídlo dnes. Poslední snímky moravská metropole promítne ve středu. Festivalu se účastní i ostravské kino Art a královéhradecké kino Bio Central.

„La Película vznikla z malé filmové přehlídky na Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění v Praze, pak se rozšířila na popud španělské ambasády,“ vysvětlila vznik festivalu Silvie Marková, která jej zastupuje pro veřejnost.

Festival, který už pátým rokem pořádají Velvyslanectví Španělska v Praze, Institut Cervantes a kino Světozor, nenabízí pouze filmy ze Španělska, ale i ukázky z latinskoamerické kinematografie nebo z Kuby.

„Zajímám se o španělskou kinematografii, dokonce jsem španělštinu kdysi studoval,“ uvedl Petr Kratochvíl, který se dostavil na promítání prvního snímku festivalu, film Chvění. Dnes večer má La Película v programu ještě absurdní komedii Výhody cestování vlakem, která získala čtyři nominace na španělskou filmovou cenu Goya.

O cizokrajné filmy je zájem, s každým ročníkem se zvyšuje divácká účast. Minulý ročník trhl rekord v návštěvnosti. „Je to druhý nejnavštěvovanější festival, které naše kino nabízí,“ uvedla Eva Petláková z kina Scala. Tím prvním je Festival francouzského filmu.

La Película nabízí široký záběr filmů od lehkých komedií až po srdceryvná psychologická dramata. Proto jich Petláková doporučuje vidět co nejvíce. „Každý z nich totiž poskytuje jiný pohled na svou zemi," dodala.

Nejočekávanějším filmem festivalu je Bolest a sláva, kde v hlavních rolích vystupují Antonio Banderas a Penélope Cruz. Snímek získal sedm cen Goya a byl nominován na dva Oscary. Podle Petlákové prodal ze všech promítaných filmů nejvíce vstupenek v předprodeji, i když byl v kinech už dříve uveden. Tento snímek mohou diváci vidět v úterý, ten samý den je pak čeká animovaný film Buñuel v želvím labyrintu.

Středečním lákadlem je guatemalský film Ixcanul, který sleduje mladou indiánskou dívku v pusté sopečné krajině. Debut režiséra Jayra Bustamanteho v roce 2015 získal prestižní ocenění Alfreda Bauera. Tento film spolu se snímkem 70 binládinů celý festival v Brně zakončí. „V budoucnu bychom se také rádi rozšířili i do dalších měst,“ nastínila Marková jménem festivalu. Do jeho příštího ročníku se tak kino Scala opět zapojí.

Klíčová slova: La Película, Festival španělských filmů, kino Scala, filmy, Španělsko, filmový festival

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.