27.02.2019 22:25


Festival La Película měl za posledních čtrnáct let největší návštěvnost

Autor: Denisa Mazourková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Rovnou ve čtyřech městech se letos uskutečnil filmový festival La Película. Projekce začala 19. února v Praze a skončila 26. února v Hradci Králové. Mezi promítanými filmy nechyběla ani očekávaná Roma.

Letošní ročník festivalu měl zatím nejvyšší návštěvnost.Ilustrační foto: Denisa Mazourková

Brno – La Película přináší každý rok na česká filmová plátna možnost poznat pravou španělskou duši a kulturu. Promítají se snímky nejen ze Španělska, ale také z Latinské Ameriky. Letošní ročník byl čtrnáctý. „Dva roky před prvním ročníkem La Películy se tento koncept uvedl v Brně v rámci španělských dnů kultury. Událost měla velký ohlas, tak se tento koncept později aplikoval v Praze pod názvem La Película,“ uvedla vyučující Filozofické fakulty Masarykovy univerzity Athena Alchazidu.

Nejočekávanějším filmem bylo drama Roma. Jde o mexický autobiografický film oscarového režiséra a scenáristy Alfonsa Cuaróna. V pondělí 25. února tento snímek získal tři Oscary, a to za nejlepší režii, kameru a cizojazyčný snímek. Na začátku promítání filmu Roma v kině Scala byli diváci zmatení, protože byl spuštěný jiný film, navíc v dánštině. Po několika minutách vše pokračovalo podle programu.

Festival má vždy také tematickou sekci. „V posledních letech bývá jedna z nich retrospektivní, představuje průřez tvorbou vybrané významné španělské osobnosti. Letošní osobností byla Pilar Miró, která spoluvytvářela současnou podobu španělské kinematografie,“ objasnila mluvčí festivalu Lucie Čunderliková. Další sekci představoval také peruánský film.

Akci společně uspořádalo Velvyslanectví Španělska v Praze, Institut Cervantes a kino Světozor. Do projektu se zapojila čtyři kina, a to pražský Světozor, ostravské Minikino, královéhradecký Bio Central a brněnské univerzitní kino Scala. „La Películu děláme ve Scale už popáté. Každým ročníkem návštěvnost vzrůstala, ale letos byla nejvyšší. Na zahajovacím filmu „Všichni to vědí“ bylo 390 diváků,“ prozradila Eva Petláková z kina Scala.

Návštěvníci festivalu v Brně by ocenili jeho prodloužení. V Praze trval šest dní, v Brně pouze tři. „Vždy jsem vděčná za každou akci organizovanou v Brně, která se týká hispanofonního světa. Festival La Película jasně dokazuje to, jak moc dokáže jiný pohled na svět obohatit i ten náš vlastní,“ řekla návštěvnice festivalu Justýna Vyvlečková

Klíčová slova: festival, La Película, film, Scala

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Hana Nováčková | 28. 02. 2019, 16:19
La Película je super! Nikdy si ji nenecham ujit! Pekny clanek :)