06.10.2015 12:16


Festival, který přetváří město

Autor: Martinková Helga | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Na břehu Svratky se přes víkend odehrál druhý ročník festivalu Udělej most, zaměřený na ekologii. Bohatý kulturní i vzdělávací program přilákal mnoho návštěvníků a ukázal, jak se člověk může podílet na zlepšení stavu krajiny ve svém okolí. Prostřednictvím workshopů i přednášek měli hosté příležitost nahlédnout hlouběji do problematiky a pak se třeba naučit vyrábět šperky, poslechnout si koncerty nebo dokonce ochutnat jedlý plevel.  

WorkshopBrno –  Po příchodu na břeh řeky Svratky se návštevníkům naskytl pohled na komunitu lidí, která se rozhodla svůj víkend strávit vzděláváním, kulturou a zdokonalováním prostoru. Akci pořádaly komunity Revitalizace Táborského nábřeží a Pozitivní Akce Re-Kultivace, spolky soustředěné na ekologickou úpravu prostředí a společensko-kulturní oživení.

Atmosféru těchto dní nejen dokresloval, ale i budoval hudební doprovod. Na pódiu se vystřídal tucet interpretů, kapely, sóloví zpěváci i zpěvačky. Žádná velká rádiová jména, avšak to na kvalitě rozhodně nijak neubralo. Koncerty se odehrávaly ve větším stanu, který fungoval jako centrum všeho dění. Návštěvníci v něm mohli zhlédnout pohádku o městě, vyslechnout si přednášku o designu cykloměsta, diskuzi k přechodu přes frekventovanou silnici na Poříčí nebo se zúčastnit prezentace projektů z Lipska týkajících se ekologie a výstavby a úprav měst. Své místo mělo i divadlo, v neděli se hrálo vystoupení spolku Cyranovy boty, který funguje jako taneční divadlo, rytmodivadlo a do svých vystoupení zapojuje i africké bubny. Kreativci se mohli vyřádit na workshopu malby v přírodě pod dohledem malířky a lektorky ze školy Start-Art, nová zajímavá zkušenost i pro ty, kteří netíhnou k uměleckému vyjádření. Kdo se chtěl aktivně zapojit k pozvednutí úrovně Táborského nábřeží, měl možnost prostřednictvím sázení cibulovin a stromů na nábřeží.

Pořadatelé si uvědomují i důležitost dětského vzdělávání a budování jejich zájmu pro dobrou věc a uspořádali i výtvarně vzdělávací workshop pro žáky základní školy na Úvoze. Děti se na festivalu pohybovaly i mimo dílny, na celé akci vládla přátelská, až rodinná atmosféra. Posedávalo se venku i vevnitř, přišly různé věkové skupiny s různým zaměřením a různými domácími mazlíčky. V sobotu večer pořadatelé demonstrovali, odkud plyne název jejich festivalu Udělej most. Kdokoli mohl zavěsit na lávku přes Svratku cykloblikačky, které most rozblikaly, pořadatelé tento akt nazvali společným výtvarným zásahem do městského prostoru. Myšlenka komunity a spolupráce byla skutečně výrazně přítomná. Účast na akci byla zdarma, veganské občerstvení pak bylo k dispozici za symbolický dobrovolný příspěvek.

V duchu hesla "hraj si s městem, udělej most", napsaném na pozvánce, se akce skutečně orientovala. Uvědomělí lidé, kteří se snaží aktivně zlepšovat své okolí a přitom si užít spoustu zábavy, si založili festival, který jejich myšlenky a nápady prezentuje a inspiruje kohokoli, kdo má zájem. A ani nemusí mít peníze.

Klíčová slova: ekologie, komunita, kultura

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.