17.03.2017 12:00


Festival I kráva má svou knihu má potenciál, říká jeho organizátorka

Autor: Hana Husovská | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Literární festival I kráva má svou knihu se průběžně koná už od loňského dubna. Jedná se o pravidelná komorní setkání zhruba jednou za měsíc. Ve středu 15. března proběhlo v kavárně Kulturárium Café jedno z nich, tentokrát s názvem Literární meandrování. Improvizační skupina Meandry bavila diváky hrami na způsob známé Partičky, ovšem s literárními postavami a příběhy, které jim diktovali sami diváci. „Kromě klasických autorských čtení a besed chceme letos pořádat také například workshop tvůrčího psaní nebo literární kvíz,“ prozradila jedna z organizátorek festivalu Jana Otoupalíková.

Jedna z organizátorek literárního festivalu I Kráva má svou knihu FOTO: Hana Husovská

Literární meandrování probíhá v rámci festivalu I kráva má svou knihu. Můžete ho v krátkosti nějak představit? Co je jeho náplní?

Festival vznikl už v roce 2011 na Masarykově univerzitě jako fiktivní studentský projekt. Pár z nás, kteří jsme se na projektu podíleli, se rozhodlo, že ho zrealizujeme i v praxi. Cílem festivalu je představit literární kontext města Brna a to, jak Brno souvisí s různými literáty. Upozorňujeme na to, jak můžeme využít veřejný prostor k propagaci čtenářství, knihoven, různých knihovniček a tak dál. Zároveň chceme dát šanci i mladým začínajícím autorům, kteří zde působí, jsou spjatí s Brnem. Snažíme se prezentovat knihu v co nejširších a nejrozmanitějších podobách a formách. Právě proto třeba volíme různé aktivity, nejenom klasická autorská čtení a besedy, ale třeba i divadlo, koncerty a workshopy, vždy s tím jednotným motivem knihy.

Proč zrovna takový název akce?

Opravdu název nemá být urážlivý nebo hanlivý, má to být odkaz na žaludky krávy. Je metafora k zamyšlení. Přišlo nám to vtipné, poutavé, pro někoho možná i lehce kontroverzní nebo provokativní, což může zase zaujmout. Setkali jsme se i s negativními reakcemi, ale vše jsme vysvětlili. V logu máme jasně uvedeno, že kniha je jeden z žaludků krávy, aby to opravdu bylo zřejmé.

Jak dlouho bude festival trvat?

Zatím máme naplánovaný program do června a potom uvidíme, co dál. My jsme tu koncepci teď trochu překopali. Ze začátku jsme měli obrovský třídenní festival, kde bylo strašně moc rozmanitých akcí. Jde o multižánrový festival, takže byl opravdu velice pestrý. Jenže pak jsme změnili styl, přeci jenom čtenářství není moc masová záležitost. Od roku 2016 tedy máme spíš nějakou jednu akci měsíčně v prostorách kavárny, případně nějaké jiné spřízněné instituci. Myslíme si, že komorní atmosféra jednotlivých drobných akcí festivalu sluší víc.

Kde v Brně se festival koná?

Dřív to bylo opravdu všude po Brně, měli jsme knihovničky v parcích, konaly se koncerty v kavárnách a klubech. V současném komornějším pojetí jsou to spíš jen dílčí aktivity, máme k dispozici primárně kavárnu Kulturárium Café, protože náš projekt spadá pod neziskovou organizaci Kulturárium. Někdy využíváme i prostory knihovny Na křižovatce, která spadá pod Filozofickou fakultu, nebo knihovnu Pedagogické fakulty, ve které pracuji.

Jaké hosty jste měli v minulosti?

Můžu zmínit například Jana Němce, významného brněnského spisovatele, který je nositelem různých literárních ocenění, to pro nás byla velká čest. Měl s námi besedu o redaktorské činnosti a zároveň mluvil i o svých dílech. Hostem byl i Michal Viewegh, různé kapely, například Kupodivu, umělce, třeba Julii Kačerovskou, kdy jsme tu knihu pojímali zase výtvarně. Spolupracovalo s námi i divadlo Feste nebo divadlo Líšeň, překladatel Pratchetta Jan Kantůrek, herec Pavol Seriš a mnoho dalších.

Jste spolu s ostatními organizátory sami nějak spjatí s literaturou?

Já jsem studovala nejdřív informační studia a knihovnictví a později management v kultuře. Projekt paradoxně vznikl až tam, když jsme měli za úkol vymyslet kulturní projekt. A tak jsme si s pár lidmi vybrali literaturu, která nám byla blízká. V současnosti pracuji na Pedagogické fakultě pod děkanátem a v knihovně, takže mám ke knihám pořád vztah. Moje kolegyně se v oboru nepohybuje, ale ty zbývající, které teď už bohužel z různých důvodů nejsou tolik aktivní, většinou taky vystudovaly knihovnictví.

Vašimi hlavními partnery jsou Masarykova univerzita a statutární město Brno. Jakou roli hrají?

Město Brno i Masarykova univerzita, kde to všechno vzniklo, nás podporují od samého začátku především finančně, což je pro nás jako neziskový festival velice důležité. Pomáhají nám jak záštitou, tak i propagací. Máme od nich možnost získat například nějaké propagační předměty. Dalším partnerem je nakladatelství Host, které nám věnovalo knihy jako výhry do literárního kvízu.

Na co se mohou návštěvníci letos ještě těšit?

Chceme uspořádat workshop tvůrčího psaní, kde by mohli dát prostor a průchod svým myšlenkám například začínající autoři. Na květen plánujeme prohlídku Po stopách brněnských pověstí, kdy se budeme procházet po Brně a říkat si k jednotlivým místům různé historické zajímavosti. Určitě budou tradičně i nějaká autorská čtení a besedy, ale chceme program ozvláštňovat nějakými méně typickými akcemi. Taková naše oblíbená stálice, na kterou nám chodí i hodně účastníků, je literární kvíz. Jde o klasický pub kvíz, akorát zaměřený na literaturu. Myslím si, že bude povedené i improvizační divadlo, které bychom rádi opakovali. 

Mají lidé v Brně zájem o literaturu?

Určitě ano. Festival má potenciál, akorát mu asi chybí pořádná cílená propagace. Tím, že vše pořádáme neziskově ve svém volném čase, do toho neinvestujeme takové prostředky, jaké by se investovat mohly. Věřím, že jinak by byla účast ještě větší. Hodně Brňáků o festivalu asi ani neví. Dřív, když jsme dělali velký festival, byl i větší zájem médií. Teď už nejsme tolik vidět. Hodně ale záleží i na konkrétních akcích. Chce to volit aktivity, které na trhu nejsou. Například právě u literárního kvízu jsme měli velice pozitivní zpětnou vazbu, lidé nám říkali, že nic takového v republice není.

Na festivalu vystoupí nově také improvizační skupina Meandry. Můžete je v krátkosti představit?

 Tato divadelní skupina funguje asi od podzimu 2016, ale její členové mají už hodně zkušeností. Byli odkojeni v divadle Bafni, což je také improvizační divadlo. Jsou literárně zaměření, čímž si myslím, že jsou opravdu výjimeční. Někteří z nich se pohybují i na poli literatury a aktivně sami píšou, vedou různé workshopy tvůrčího psaní nebo improvizace.

Plánujete rozšířit festival i do jiných měst?

 Vzhledem k tomu, jak to teď pojímáme komorně a že je nás i méně, tak asi ne. Zkoušíme se pořád zviditelnit v Brně a určitě máme ještě rezervy. Teď v brzké době určitě ne, ale někdy možná v budoucnu.

 

Klíčová slova: literatura, kniha, improvizace, Jana Otoupalíková, I kráva má svou knihu

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.