28.03.2018 19:16


Festival Dokořán je po devíti letech zpět

Autor: Maryia Tkach | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Městské divadlo Brno se po dlouhé pauze vrátí k pořádání festivalu Dokořán. Poslední představení se konalo v roce 2009, přesto se za pět let své existence hudební festival stihl zařadit mezi nejvýznamnější brněnské hudební akce. Ve dnech 9.-13. června se můžu diváci těšit na deset nových inscenací, mezi kterými budou i dvě zahraniční.

Festival Dokořán se vrací zpátky do Brna

Brno - Brněnskou hudební scénu po devíti letech znovu probudí festival Dokořán, kde se představí divadelní soubory z celého Česka, i dva zahraniční z Ljubljany a Bratislavy. Každý soubor v průběhu pěti dnů od 9. do 13. června představí svoji inscenaci. Diváci budou mít možnost navštívit také několik volně přístupných koncertů, kde vystoupí například skupiny Kabinet či Golden Delicious. Festival zakončí Kulatý stůl otevřený pro širokou veřejnost, který bude reflektovat festivalové inscenace a diskutovat o fenoménech moderního hudebního divadla.

Organizátoři festival označují za znovuobjevený a po odmlce plánují navázet na jeho pětiletou tradici. „Úspěch předchozích pěti ročníků festivalu byl velký. Jsme si ale vědomi toho, že město je kulturně velmi bohaté a příznivcům tohoto žánru má v Brně neustále co nabídnout,“ komentoval znovuzahájení festivalu ředitel Městského divadla Stanislav Moša.

Dokořán i přes svůj úspěch skončil v roce 2009. „Tento festival navazuje na Divadelní svět Brno, na rozdíl od něj je svým způsobem a žánrem v České republice výjimečný a nepořádá se nikde jinde než v Brně. Ze začátku jsem chtěl, aby brněnský Divadelní svět měl podobu Avignonského festivalu, který má délku trvání tři týdny. Avšak kolegové se drží principu krátkého a pestrého časového úseku, který nemá příliš širokou nabídku hudebního divadla, a proto Dokořán přichází s velkým výběrem hudebních inscenací,“ doplnil ředitel divadla.

Brněnské divadlení instituce můžou divákům nabídnout širokou škálu různých divadelních žánrů, na hudební divadlo se však nikdo speciálně nezaměřuje. „Myslím, že v Brně není o divadelní inscenace nouze. Jako milovník divadla si z nabídky vždy něco vyberu. Dokořán je z hlediska žánru a specializace velmi zajímavý počin, i když v brněnském měřítku asi neexistují žádná výjimečná divadla,“ okomentoval premiéru student teorie umění Samuel Pacek.

Rok 2018 by pro festival Dokořán neměl být posledním. „Momentálně jednáme s několika zahraničními divadly ohledně příštího ročníku. Mezi možnými kandidáty jsou divadla z Polska, Rakouska, Anglie či Německa,“ řekla manažerka Městského divadla Věra Kadlecová.

Mateřské divadlo představí inscenace Děsnej pátek a Představ si…. Mezi ostatními hosty jsou divadla z Prahy, Plzně, Těšína a Pardubic. Pro nejmenší je v programu připraveno brněnské Loutkové divadlo Radost.

Klíčová slova: Divadlo, Brno, Dokořán

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.