10.04.2017 15:55


Festival Divadelní svět Brno nabízí těžko dostupná představení, říká produkční Martina Procházková

Autor: Marie Mrázová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Letos v květnu přichystají organizátoři již osmý ročník festivalu Divadelní svět Brno. O tom, co program letos nabídne a proč bude ústředním tématem diskuzí relativita svobody v uměleckém projevu, jsme se bavili s produkční festivalu Martinou Procházkovou.

Produkční festivalu Divadelní svět Brno Martina Procházková. Foto: Marie Mrázová

Brno – Divadelní svět Brno se letos bude konat od 12. do 17. května. Jako každoročně nabídne několik představení od českých a zahraničních divadel. Letošním tématem festivalu bude odpovědnost mocných. Diváci se mimo jiné mohou těšit na panelovou diskusi nebo na upomínkové kšandy. Ti nedočkaví mohou již nyní ochutnat koktejlové menu inspirované divadelními postavami v Baru, který neexistuje.


Co bylo podnětem pro vznik samotného festivalu Divadelní svět Brno?

Festival vznikl před osmi lety na popud všech brněnských příspěvkových divadel a Brněnského kulturního centra. Tehdy se ředitelé těchto institucí dohodli, že by bylo dobré na ukončení sezóny podniknout nějaký brněnský divadelní festival. Brno do té doby totiž nemělo žádný reprezentativní divadelní festival.


Brněnská divadla nabízejí vynikajícící repertoár a herecké výkony. Proč by vůbec člověk měl
Divadelní svět Brno navštívit?

Protože sem na festival vozíme ta představení, která v Brně není možné vidět, ať už z celé republiky nebo ze zahraničí. Snažíme se v tomto ročníku vyhnout tomu, aby se o dobu festivalu hrála běžná představení divadel, a tím se nepřekrývala s programem. Během festivalových dnů tu jsou pouze hostující inscenace a divadla svůj běžný program v podstatě nehrají.


Budou mít zájemci možnost zakoupit si něco s logem festivalu na památku?

Co se týče upomínkových předmětů, tak letos plánujeme kšandy, jak dámské, tak pánské. Přijde nám to jako zajímavý divadelní atribut.


Nabídnete také festivalovou kartu diváka. V čem bude výhodná?

Pokud si návštěvník koupí čtyři a více vstupenek, tak bude mít slevu pětadvacet procent na celý zakoupený balíček, nehledě na to, jestli si koupí jednu nebo více vstupenek. Tato karta naláká zejména ty diváky, kteří chtějí každý den navštívit alespoň jedno představení.


Co mohou diváci očekávat od letošního doprovodného programu?

Chystáme výstavu fotografií z předešlých dvou ročníků, která bude viset v Galerii Vaňkovka. Dále máme připravené panelové diskuse, na které si pozveme hosty z jednotlivých divadel. Chceme se zabývat relativitou svobody v uměleckém projevu, protože je to poměrně aktuální téma. 


Proč je to aktuální?

V Polsku, na Slovensku nebo v Maďarsku, ze kterého si chceme pozvat hosta právě k této diskuzi, se situace ohledně cenzury vyostřuje. Začíná tak být poměrně málo divadel, která si mohou dovolit uvést to, co opravdu chtějí. Je to ovlivněné zejména společensko-politickou situací v dané zemi.


Navázali jste také spolupráci s Barem, který neexistuje, jenž nabízí nové koktejlové menu inspirované divadelními postavami. Jak spolupráce vypadala?

Byl to nápad mého kolegy Ivana Kubála a myslím si, že šlo o jednu z nejhezčích spoluprací. Bar jsme oslovili na konci léta a od září jsme začali pracovat na divadelním menu. Členové dramaturgické rady dodávali podklady barmanům – například z jakého prostředí pochází daná postava, na jejíchž základech vznikal drink. Následně jsme byli pozváni, abychom zhodnotili menu ještě před tím, než jej oficiálně zveřejnili.


Program festivalu je znám poměrně dlouho dopředu. Zbyly ještě na nějaká představení volné vstupenky?

Určitě zbyly na inscenace, které se hrají ve větších divadlech jako je Janáčkovo či Mahenovo divadlo. Beznadějně vyprodaná jsou však místa na představení Olga (Horory z Hrádečku), které se hraje v divadlech s menší kapacitou.


Je nějaké představení, které byste divákům obzvlášť doporučila?

Samozřejmě je těžké vybrat. Nicméně ze zahraničního programu bych rozhodně vyzdvihla maďarské divadlo Proton Theatre, které na festivalu předvede svoji hru s názvem Demence. Jedná se o inscenaci z prostředí blázince, kterou zrežíroval maďarský filmový režisér Kornél Mudruczó.


Uvedete nějaké představení, na které se za normálních okolností téměř nedá sehnat lístek?

Určitě je to hra Olga (Horory z Hrádečku), která letos posbírala řadu ocenění a je to hodně navštěvovaná inscenace. Také bych doporučila všechna zahraniční představení. Diváci je budou moci zhlédnout, aniž by museli cestovat tak daleko. V neposlední řadě musím zmínit i Spalovače mrtvol, který je divácky velmi úspěšný.

Klíčová slova: Divadelní svět Brno, divadlo, festival

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.