09.05.2019 23:50


Festival Brněnský Lunapark přivede divadla do kaváren letos naposledy

Autor: Anežka Horová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Spojit divadelní scénu a kavárenské prostředí mají za cíl organizátoři festivalu Brněnský Lunapark aneb Divadlo ke kávě. Letos se však koná poslední desátý ročník, jelikož podle pořadatelů si kultura své místo v kavárnách našla i bez pomoci festivalu jako prostředníka. Návštěvníci mohou představení navštívit v deseti brněnských kavárnách nebo jejich zahrádkách od 9. do 21. května.

Zahájení festivalu se odehrávalo v kavárně Trojka, kde vystoupilo Divadlo kjógen. Foto: Anežka Horová.

Brno – Nezávislé divadelní soubory a hudební program představí v brněnských kavárnách festival Brněnský Lunapark aneb Divadlo ke kávě, který se koná od 9. do 21. května. Letošní desátý ročník je zároveň posledním. „Festival měl za cíl propojit svět kulturní s tím kavárenským a přivést divadlo a hudební prvky do prostorů mimo jejich stálé scény. Situace se však za posledních deset let změnila a jsme moc rádi, že kultura skutečně svůj prostor v kavárnách našla a objevují se i provozy, které mají vlastního dramaturga a program,“ vysvětlila organizátorka festivalu Alice Kordíková. Dodala, že desátý jubilejní ročník chápe jako završení této snahy o propojení dvou světů.

Kulturní program bez pomoci festivalu si samo zajišťuje například vedení kavárny Cafe Podnebí, kde se letošní vystoupení také konají. „Interpreti se nám ozývají sami. Převážně u nás pořádáme výstavy či hudební vystoupení. Na divadelní kousky si moc netroufáme, i když za více než deset let na brněnské kavárenské scéně u nás už nějaká představení byla,“ sdělil Tomáš Nebeský z Cafe Podnebí.

Oproti tomu vedoucí jednoho z festivalových míst Café Mezzanine by i nadále ocenili pokračování Brněnského Lunaparku. „Myslím si, že festival fungoval dobře, propojoval svět kavárenský, divadelní a hudební. To by bylo potřeba i nadále, protože všechna tři odvětví se mění. Je to neustálý evoluční proces a není v silách nás kavárníků vše sledovat a organizovat,“ uvedl Igor Czajkowski z Café Mezzanine. Nedomnívá se, že festival už není potřeba a tvrdí, že dobrá kavárna má vždy nějaký přesah, a to i kulturní. Něco jsme si schopni zajistit sami, ovšem divadlo to rozhodně není. Škoda tedy pro nás kavárny, možná i pro ostatní,“ dodal Czajkowski.

Divadelní spolky, které se akce účastní, vybírali fanoušci na stránkách Brněnského Lunaparku hlasováním. „S pomocí fanoušků v anketě na sociálních sítích jsme připravili deset divadelních večerů. Hudební tělesa pak byla vybírána, aby ladila s divadlem, prostorem a celkovou koncepcí,“ informovala Kordíková. Jubilejní ročník má také poprvé téma. Je jím člověčenství. „Téma je vlastně člověk lidem, což se projevuje jak ve vztahu herce k divákovi či kavárníka k zákazníkovi,“ uvedla organizátorka.

Festival pravidelně navštěvuje studentka Karolína Pavloková. „Baví mě na tom především to, že se program odehrává v různých kavárnách, takže poznám nová místa. Zároveň tam vystupují začínající umělci, kteří mnohdy odvedou skvělé výkony. To, že se koná poslední ročník mě mrzí, zároveň to ale chápu. Brno je přeplněné kulturou a je těžké se s takovým projektem udržet," řekla Pavloková. Dodala, že pokud však bylo cílem festivalu dát kavárnám kulturu a ony to dodržují i bez něj, pak splnil své poslání.

Zahájení festivalu se konalo 9. května v kavárně Trojka, kde vystoupilo Divadlo kjógen a kapela Golden Delicious se zpěvákem Tomášem Davidem. Zájemci v následujících deseti dnech mohou zhlédnout například divadelní soubory Druhý pád, Divadlo Líšeň nebo BuranTeatr. Vše zakončí improvizační vystoupení skupin Impro Džow 21. května v kavárně Trojka.

 

Klíčová slova: Brněnský Lunapark aneb Divadlo ke kávě, divadelní scéna, kavárny, festival

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.