20.03.2018 15:11


Férové manželství pro všechny? Kampaň Jsme fér bojuje za práva homosexuálů nejen peticí

Autor: Gabriela Štvrtňová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Sehnat padesát tisíc podpisů k datu 1. máje si za cíl stanovila kampaň Jsme fér. Peticí chce podpořit uzákonění manželství homosexuálních párů, ty zatím můžou uzavřít jen registrované partnerství. Dosud se podpisů nasbíralo asi dvacet tři tisíc. V České republice nyní fungují desítky férových míst, kde lidé můžou petici podepsat. Třicet dva z nich je brněnských.

Jedna z kaváren podporující kampaň

Brno – Každý má mít možnost vzít si člověka, kterého miluje. Láska je jen jedna. To jsou hlavní myšlenky kampaně Jsme fér, která usiluje o zrovnoprávnění manželství pro páry stejného pohlaví. Dosud můžou být jen registrovaní partneři. Docílit rovnosti chce Jsme fér kromě vytvořením veřejné diskuze také apelem na české poslance. Od prosince loňského roku proto kampaň zaštítěná Koalicí za manželství (organizace Amnesty International, Logos Česká republika, Mezipatra, Prague Pride a PROUD) sbírá podpisy. K prvnímu květnu chtějí dosáhnout padesáti tisíců podpisů, dosud jich nasbírali asi třiadvacet tisíc. Petici lidé můžou podepsat na férových místech. Těmi jsou různé podniky, jejichž majitelé se rozhodli dobrovolně zapojit. 

Registrovanými partnery můžou být v České republice dva lidé stejného pohlaví už osmnáct let. Podle Koalice za manželství jsou mezi partnerstvím a manželstvím významné rozdíly. „Registrované partnerství není z právního hlediska ani zdaleka rovno manželství, páry nemají právo například na bezplatnou změnu příjmení nebo vdovský důchod,“ řekla tisková mluvčí české Amnesty International Martina Pařízková. 

Liší se právy a pravomocemi partnerů. Kromě zmíněného důchodu či změny příjmení homosexuálním párům nevzniká například automaticky společný majetek. Partnerství je omezující také ve vztahu k dětem, člověk si nemůže osvojit dítě svého partnera, partneři nemohou být společnými pěstouny. „To vše a mnoho dalšího činí z registrovaného partnerství nižší formu zákonem uznaného partnerského soužití, jež je od manželství stále striktně oddělená,“ dodala veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová.

„Podle různých průzkumů má jejich manželství v České republice podporu až 68 procent,“ uvedl šéf kampaně Czeslaw Walek. Poslední šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) z května 2017 ukázalo, že jejich právo uzavřít sňatek podporuje 52 procent dotázaných lidí. Postoje CVVM zjišťovalo pomocí otázky zaměřené na sociální okolí tázaného. 

Férové místo

Férové Brno 

Nejjednodušší způsob pro ty, kteří chtějí petici podepsat, je navštívit jedno z takzvaných férových míst. V České republice jich najdou desítky. Jsou jimi různé podniky, jejichž majitelé se rozhodli kampaň podpořit vytvořením petičního místa. V Brně jich je třicet dva. 

Jedním z brněnských míst je kavárna Punkt., pro kterou je dle slov majitelky Kláry Švandové rovnoprávnost základní. „Nechceme jen servírovat kávu, ale i předávat hodnoty. Jsme kavárna pro všechny,“ uvedla. Na kavárenském pultu mají vystavené papírové letáčky a petici k podepsání. „Někdy se na to lidé sami ptají. Jindy se zapojí, když vidí, že to podepisuje i někdo jiný,“ řekla jedna z tamějších baristek Eliška Vratislavská. Zájem není malý, sadu petičních archů (jeden arch může podepsat 23 lidí, pozn.red.) mění dvakrát měsíčně. 

V kavárně Caffé Mitte petice vzbudila i opačnou reakci. Spolu s peticí Jsme fér tam lidé mohli svým podpisem podpořit také zachování historicky cenných budov v majetku města Brna. Do kavárny proto chodilo více starších lidí. „Některé z nich férová petice pohoršila,“ komentovala baristka Linda Zamrazilová. Kavárna dosud odevzdala dvacet podepsaných archů.

Podepsat petici můžou lidé i mimo kavárenské prostředí. Brněnskou právničku Denisu Šmídovou oslovilo vedení Jsme fér jako členku HateFree Culture. „Advokáti mají hájit lidská práva, ta by měla být stejná pro všechny,“ vysvětlila svou účast Šmídová. Většina jejich klientů petici podepsala. „Nepodstrkuju ji lidem, o kterých vím, že jsou konzervativní,“ řekla Šmídová. S negativními reakcemi se tak nesetkala. 

Další brněnská petiční místa jsou třeba kavárny Alfa, Atlas a Pelíšek, kadeřnictví Střihárna či retro hračkářství Husákovy děti. Seznam všech férových míst se nachází na internetových stránkách www.jsmefer.cz. Lidé si odtud mohou petiční arch stáhnout také sami a poslat ho na uvedenou adresu. 

50000 podpisů

50 000 do 1. máje

Po třech měsících podpisové kampaně je počet nasbíraných podpisů asi dvacet tři tisíc, to však není ani polovina. Do 1. května zbývá čtyřicet dnů. „I kdybychom padesát tisíc podpisů nenasbírali, nezoufáme. Už v tuhle chvíli jde o obrovskou podporu, za kterou jsme vděční,“ řekl Czeslaw Walek.  

„Podle americké aktivistky Thalie Zepatos je podpora české veřejnosti nesmírně vysoká,“ dodal Walek. Zepatos je výrazná postava v americké kampani Freedom to Mary za zrovnoprávnění manželství gayů a leseb, minulý týden navštívila český festival o lidských právech Jeden svět.

„V Americe trvalo skoro deset let, než byl zákon přijat,“ pokračoval Walek, „je samozřejmě možné, že zákon o manželství neprojde hned a že tlak veřejnosti na politiky nebude tak velký.“ Kampaň vedle petiční akce vede i odbornou diskuzi. Právníci vyjednávají s poslanci, besedují s nimi třeba o dopadech podobných zákonů jinde ve světe. „Nejde nám jen o vyjádření nespokojenosti s registrovaným partnerstvím. Máme jasnou koncepční představu,“ řekla tisková mluvčí kampaně Klára Kubíčková.

Podle veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové je v České republice zrovnoprávnění spíše otázkou času. „Rostoucí společenská podpora stejnopohlavních manželství vyvolává znatelnější tlak na volené zákonodárce. Dává jim významný signál k tomu, že čas na takové rozšíření práv se nachyluje,“ uvedla Šabatová. „ V tuto chvíli však nedokážeme předvídat, jakou úlohu v tomto procesu sehraje předkládání petice,“ dodala.

Rovnoprávná manželství uznávají kromě států Severní Ameriky například i Velká Británie, Francie, Španělsko, Island, Norsko, Švédsko nebo Jižní Afrika. Podrobnou interaktivní mapu nabízí think-tanková organizace QueerGeography.

Klíčová slova: Jsme fér, LGBT, registrované partnerství, queer

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.