18.03.2020 19:35


Fejeton: Všude dobře, doma nejlépe

Autor: Anna Nováková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Smrtící virus, zákaz vycházení, izolace, uzavření škol, uzavření restaurací, části obchodů, firem, podniků, žádná mouka, žádné koření. Nová situace, do které se dokonce ani národ, který všechno ví, všechno zná a nic ho nemůže překvapit, nikdy nedostal. A další novinka. Rodiny tráví veškerý svůj čas doma. Spolu. Všichni najednou.

Někteří tráví volno hraním deskových her

Když vláda rozhodla o uzavření škol, mládež si myslela, že jim začaly prázdniny. První dny to tak skutečně vypadalo. Obchoďáky byly plné puberťáků, kteří si dříve stěžovali, že je škola ubíjí a kteří naráz nevěděli, co s volným časem. Když jim i ty obchoďáky a parky zakázali, museli se uchýlit do svých domovů. Někteří z nich naštěstí již od začátku zodpovědně proseděli celý den u počítače. Možná, že alespoň část čekala na pokyny od svých učitelů. Nicméně pozdní generace Z, které k vyřešení úkolu stačí KLIK, KLIK, CVAK, tak nějak tušila, že kantor, který si na zapnutí dataprojektoru povolává ajťáky z posledních lavic a spuštění jednoho krátkého videa mu zabere téměř celou hodinu, magii internetu ještě ne zcela ovládá. V určitých případech ale skutečně distanční vyučování funguje. Studenti si i tak zapomínají úkoly doma. S vyučováním mladších žáků se snaží experimentovat zase televize. Na druhém programu sledují paní, jak učí děti. Zákaz vysedávání před obrazovkou se ruší, ať žije telka! Tedy UčíTelka.

Dříve unavení studenti ze školy (a vlastně ze všeho) jsou teď vyčerpaní z nicnedělání. Jako lék si nasadili sledování filmů a seriálů. Život v karanténě se v podstatě nijak neliší od jejich normálních víkendů. Dříve líní, teď zodpovědní. Ti, kteří žijí drobátko aktivnější život se zdokonalují v počítání zrnek rýže nebo sledují rybičky v akváriu při krmení. Jakožto nejméně ohrožená skupina jsou taky často vyvolení pro zásobování celé rodiny ba i okolí, a proto se seznamem jídla na týden od mámy, tety Jarky, babičky, druhé babičky, souseda, paní z vedlejšího vchodu, Milušky a taky její kočky obráží místní supermarkety. A zítra znova. A pozítří zas. Vztekajíce a navracejíce se s plnými taškami potravin navíc ještě poslouchají od ostatních, jak si mají užívat, že mohou jít ven mezi lidi. Paráda.

Pracující lid se rozdělil na několik táborů. Někteří jsou doma, někteří musí chodit do práce. U pracujících nastává problém s hlídáním dětí okradených o školy a družiny. Obvykle by se pidi lidi hodili na krk babičce, ovšem společnost si zachovala zdravý rozum a seniory prakticky odstřihla od veřejného života. Žádné nákupy, žádní známí, žádná rodina. Vždyť je to pro vaše dobro.

Kdo by na nákupních seznamech staříčků čekal základní potraviny, ten by se možná pořádně divil. V panice na začátku března si většina stihla vybudovat doma mini market a zásobit ho konzervami, moukou, těstovinami, kořením, mlékem a jinými trvanlivými potravinami. Tohle všechno pak musíte jít v obchodě zkontrolovat. Ne, že byste to chtěli koupit, ale prostě musíte zkontrolovat, jen aby byl přehled, jestli ještě je. Pro pestřejší domácí obchod se na lístečcích objevují věci jako datle v marcipánu plněné mandlí, belgické čokoládové chipsy s pomerančem a levandulí nebo Pražský chléb pana Janouška. Většinou se každý výrobek nachází v jiném obchodě a vnouče či jiný nedobrovolný dobrovolník tak konečně přijde na to, jak tráví jeho babička volný čas. Dědovi stačí pivo. Vždycky mu stačilo jen pivo. Vlastně by si dal ještě rybí salát. Ten s jogurtem. A teda když už, tak ještě křenovou pomazánku. Ale jenom tuhle značku. Když nebude, tak nic. Anebo jo. Dvě. Nebo raději tři. Nákup nechat přede dveřmi, očistit všechny stopy a rychle zpátky domů. Vynalézaví jedinci už začali přemýšlet o sestrojení katapultu. Jednak by se ušetřilo za cestu, a jednak je to nejhygieničtější způsob dopravy potravin.

Otevřené obchody jsou pouze ty s nezbytně nutným sortimentem. Zavřené jsou například kosmetické salony nebo kadeřnictví. Osmdesátky jsou ale tento rok prý v kurzu. Doma následuje výslech, kolik lidí bylo v ulicích a kolik jste v obchodě potkali amatérských chirurgů. Roušky sice nejsou (možná budou!), avšak šikovné české ručičky si vždycky poradí. Vláda měla jejich nošení nakázat už dříve. Těžko něco nakazovat, když se nedaly sehnat. Nečekané. Lidé si šijí roušky doma. Fajfka a vyřešeno. Povinné zakrytí úst a nosu konečně mohou nařídit. Po vyčerpávajícím a usilovném jednání aspoň ty galanterie otevřeli. Stejně nemají lidi doma co dělat. A tak se stalo, že společnost, která silně bojkotuje zakrývání obličeje, to má nyní nakázané.

Jediným adrenalinem domácností v posledních dnech je napjaté čekání, s jakým zvratem nebo opatřením zas vláda přijde. Zestátnění všech balení mouk? Povinné vystěhování na šlapadla doprostřed vodní plochy? Zrušení Účtenkovky? Zrušení týdenního hlášení premiéra na Facebooku? Některé z těchto scénářů už nastaly a lidé se začínají vztekat, kde že jsou blaničtí rytíři teď, když je nejvíc potřebujem. Mezi katastrofickými předpověďmi, Danielem Stachem a brífinky vlády si Češi hlásí počet nakažených jako góly v hokeji a napjatě čekají, až „Hami“ v džínách vyhlásí konec světa. Ve zprávách se nic jiného než Koronavirus neprobírá, protože se prostě nic neděje. Jakože vůbec nic. Zprávy o počasí ztratily svůj význam a sport budou muset asi brzo zrušit, protože už zrušili všechno, co se ve sportu zrušit dalo.

V domácí karanténě se snaží rodiny zabavit, jak se dá. Děti zjistily, že mají docela fajn rodiče. Teda do té doby, než po nich chtějí nějakou práci. Pak i rády půjdou do obchodu. Máma se zdokonalila v šití roušek. Teď má rychlost třiadvacet roušek za hodinu. Táta se zavřel v garáži a vychází pouze do práce, do kuchyně a do koupelny. Občas koukne na tiskovku, aby se zasmál Babišovi, jak mu padají kvůli roušce brýle. Pokud se chcete vyhnout ponorce, doporučují se hrát různé, nejlépe deskové hry. Bacha na Monopoly, jestli nechcete skončit s nožem v zádech. Nakonec to stejně dopadne tak, že jediný, s kým nikdo nemá žádný problém, je pes

I přesto to docela vypadá, že s karanténou, zákazem vycházení a uzavřením podstatné části firem a podniků se Češi vyrovnávají celkem v klidu a disciplinovaně. Ve vzduchu je cítit atmosféra jako mezi Vánocemi a Novým rokem, kdy čas tak nějak plyne. Situace venku je ale vážná. Poprvé v životě každý z nás může zachránit lidstvo tím, že bude ležet doma u telky – tak se snažme. Nakonec přece jenom každý ví, že všude dobře, doma nejlépe.

Klíčová slova: Koronavirus, virus, fejeton, rodina, volno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.