05.10.2019 20:48


Farmářské trhy v Ivančicích přilákaly návštěvníky navzdory děšti

Autor: Kristýna Dostálová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Ivančice – Ivančice jsou město bohaté na kulturní akce, které pořádá Kulturní a informační centrum Ivančice (KIC). Mezi nejznámější z nich patří Slavnosti chřestu, ale jsou to i menší akce, jako farmářské trhy, které lákají návštěvníky na Palackého náměstí. Mají tam možnost koupit si potraviny a řemeslné výrobky, které pochází od českých výrobců. Rozhovor s Lenkou Stránskou, která v KICu pracuje a má organizaci této události na starost, přibližuje, jak tato událost probíhá a co můžou návštěvníci nakoupit.

Farmářské trhy v Ivančicích přilákaly návštěvníky. Autor: Kristýna Dostálová

Jak dlouho se farmářské trhy v Ivančicích konají? 

Tyto trhy probíhají pátým rokem, tedy od roku 2015. Konají se téměř každou první sobotu v měsíci. Vždycky vyhlašujeme data dopředu, jak na internetových stránkách, tak v podobě letáčků.

Jaká je návštěvnost trhů?

Ze začátku chodili lidé spíše opatrně, okukovali a tolik nenakupovali. Postupně si zboží stánkařů oblíbili. Za těch pět let si prodejci, kteří většinou dojíždějí stejní, získali stálé návštěvníky, kteří přijdou nakoupit, i když třeba poprchává.

Odkud stánkaři pochází, jsou přímo z Ivančic, nebo dojíždějí odjinud?

Většina pochází z okolí, přijíždí od Bzence, Hodonína, Uherského Hradiště, Kyjova, odtamtud je jich asi nejvíc. 

Jaké druhy stánků bývají nejčastěji na farmářských trzích?

Jsou tu stánky převážně s potravinami. Sice jsme ze ze začátku plánovali rukodělné výrobky, ale někteří stánkaři byli potom zklamaní, protože lidi šli spíš po tom jídle. Před Vánocemi se snažíme pozvat někoho třeba s dárkovými předměty, které se nakupují více.

Ačkoliv poprchává, u stánku s uzeninami postává docela hodně lidí. Jaké stánky jsou navštěvovány nejvíce?

Největší úspěch mají právě ty masné výrobky z Hodonína. Prodávají i zabijačkové polévky, takže vaří v kotli polívku, ovar a podobně. Mají také výborné škvarky. Ti tam vždycky mají frontu. Velký úspěch má pán, který prodává zrající sýry. Jsou sice dražší, ale výborné. Pak je tu pán s pekárnou, ti mají jako první vyprodáno, protože lidé jeho výrobky nakupují ve velkém. Tito tři stánkaři jezdí každý rok, nevynechali snad jediný trh. 

Jakým způsobem vybíráte stánkaře, zvete je, nebo za vámi přichází oni sami se žádostí o pronájem stánku? 

Musím říct, že trošku se to vytříbilo samo, protože ti, co jezdili do Moravského Krumlova a do Rosic, na trhy postupně začali jezdit i k nám. Dost často nám již stálí stánkaři řeknou, že mají známé, kteří prodávají zajímavé zboží. Ti se pak ozvou. Takže nebylo třeba po nich nějak pátrat, začali se o naše farmářské trhy zajímat tehdy, když se zvýšila návštěvnost.

Tato akce není jediná, které Kulturní centrum Ivančice pořádá. Na jaké další akce můžou návštěvníci do Ivančic dojet?

Pořádáme přes rok další tři akce. Z nich jsou největší Slavnosti Chřestu, kde zákazníci mohou nakoupit chřest a ochutnat pokrmy z chřestu. Program je pestrý, na pódiu jede jedna kapela za druhou, je tam i program pro děti. Dále pak Svatováclavské slavnosti, které se konaly minulý týden, jsou hlavně o burčáku. Také se v Ivančicích pořádá pouť, kde jsou pouťové atrakce pro děti a kolotoče. 

Kdo konkrétně tyto akce organizuje?

Každý z nás v kulturním centru má na starost jinou akci, u těch větších má každý na starost něco menšího. Někdo vyrábí letáčky, další domlouvá trhovce a další zase domlouvá kapely.

Připadá vám, že farmářské trhy pomáhají místním producentům najít odbyt? 

Lidé se více zajímají o to, co jí. Hlavně mladí se snaží kupovat zdravější věci. Starší lidé zase rádi zajdou na zabijačku, každý si najde své. Takže si myslím, že jim trhy pomáhají najít odbyt.

Klíčová slova: farmářské trhy, stánky, Ivančice, nákupy

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.