11.11.2017 15:21


Fanoušci vědy a techniky obsadili Tržnici

Autor: Kristýna Klazarová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Hrou světel, zvuků a techniky se můžou návštěvníci Tržnice a Staré radnice kochat tři dny. Festival vědy a techniky Prototyp otevřel po čtvrté své brány. Mimo stálé výstavy je v Tržnici připraven speciální program na každý den, ať už jde o rozličné koncerty, přednášky nebo tanec se světlem.

Autor: Kristýna Klazarová

Brno - S otázkou, zda je otevřena věž, přišla skupinka lidí v pátek 10. listopadu do Staré radnice. Odpověď? Za tři dny. Tržnice a Stará radnice se stala místem technologických zázraků. Festival Prototyp je po čtvrté v Brně a nabízí neobyčejné zážitky všem zvědavým návštěvníkům. Hra se světlem a zvukem, speciální projekce rotující planety, 3D tisk či výroba triček - každý si přijde na své.

Kdo se chce stát součástí počítače, může se pomazlit s květinou, a rozsvítit tak žárovku nebo naladit klavír. Koho baví zpívat, může svůj hlas přeměnit v kmitání laseru na stropě místnosti a k tomu se zatleskáním nechat obklopit světly. Pokud je i to příchozímu málo, může pohybem ruky vytvářet obrázky a měnit jejich barvu, strefovat na zdi balónkem animované čertíky, nebo si ve virtuální realitě pohrát s abstraktní matérií.

„Moc se mi to líbí, hlavně interaktivní věci, se kterými můžu sama něco dělat," komentovala výstavu jedna z návštěvnic Petra Herníková. „Příště by jich mohli nabídnout ještě více - něco, co se dá osahat a do čeho můžeme vlézt.“ Vzápětí odešla obhlédnout workshop výroby triček, který sousedí s prostorem pro 3D tiskárny.

Tam odborníci na tisk vysvětlí, jak přístroje fungují, a pokud si zájemce na festival přinese na flashdisku vlastní návrh pro 3D tiskárnu, je možné si ho nechat za poplatek na místě vytisknout. Problémem může být snad jen cena větších modelů. Zatímco otvírák na pivo by vyšel zhruba na deset korun, větší kusy díky nákladnosti materiálů nejsou příliš dostupné. „Tahle židle stojí víc než oktávka," okomentoval jeden z vystavených výrobků zaměstnanec 3D station Vojtěch Urban.

Přesto si tento kousek získal oblibu a vyzkoušela ho spousta lidí. „Takový bych chtěla stůl," řekla příchozí Laura Hatlapatková. Cena ji nevyděsila. „Jednou se třeba tyhle technologie rozmůžou a pak bude mít 3D tiskárnu doma každý."

Klíčová slova: Prototyp, Stará radnice, Tržiště

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.