20.03.2018 14:32


Falešné telefonáty posílá mobilní aplikace

Autor: Kamila Lorenzová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Kvůli aplikaci Jakesphone se rozšířil nový druh obtěžujících telefonátů. Uživatelé do aplikace zadávají čísla svých přátel s cílem udělat si z nich legraci. Uskutečněné hovory jsou nahrávány a přes aplikaci si je uživatel může přehrát, nebo nahrávku sdílet na sociálních sítích. Oběť může hovor mnohdy velmi vyděsit, jelikož nerozezná, že jde pouze o nevinný žert.

Falešné telefonáty posílá mobilní aplikace, FOTO:Kamila Lorenzová

Brno – V sobotu Simoně Koláčkové zazvonil mobilní telefon. Na displeji zahlédla neznámé číslo, přesto mobil bez váhání zvedla. „Ve sluchátku se ozval neznámý muž, který mi oznámil, že čeká před domem a veze mi pizzu, kterou jsem si objednala. Já jsem si ale žádnou neobjednávala,“ popisuje zážitek. Hovor ji vystrašil a nechápala, co se děje. „Docela mě vyděsilo, když mi začal nadávat, že teď musí částku za pizzu zaplatit za mě,“ dodává.

V posledních pár týdnech se objevil nový druh falešných telefonátů. Hovory posílají uživatelé aplikace s názvem Jokesphone. Přes tuto aplikaci mohou lidé poslat svým známým žertovný hovor. Stačí pouze zadat do aplikace telefonní číslo a zvolit jeden ze scénářů hovoru. „Tyto hovory jsou naprosto anonymní, nic nestojí a nejsou prováděny z mobilního přístroje odesílajícího. Samotné hovory jsou nahrávány, aby se reakce ‚ postižených‘ mohla sdílet na sociálních sítích,“ vysvětluje policejní mluvčí Andrea Cejnková.

Falešný hovor může mít několik podob. Kromě údajného poslíčka s pizzou volá například i naštvaný soused, který cítí z bytu marihuanu. V jiném případě se mužský hlas představí jako pracovník pojišťovny oznamující pokutu za překročení rychlosti, nebo rozčílený muž, který tvrdí, že z volaného čísla neustále někdo volá jeho přítelkyni. Všechny hovory jsou zasílány s úmyslem udělat si z oběti legraci. „V žádném případě mi nepřišel telefonát jakkoliv vtipný. Byla jsem vyděšená a poté naštvaná. Hovor byl spíše velmi obtěžující,“ říká Koláčková.

Hlas, který obětem volá, je automaticky nahraný. Nedokážete tak reagovat na případnou odpověď. Neznámé číslo začíná předvolbou 672. Využívaná předvolba není registrována u žádného z českých mobilních operátorů. Telefonní číslo tak oficiálně neexistuje a nelze na něj zavolat zpět. „Doporučujeme nepřijímat hovory od neznámých čísel, případně na podivný telefonát nereagovat a zavěsit,“ radí mluvčí Cejnková. Neznámé telefonní číslo si každý může ověřit na internetu. Na specializovaných internetových stránkách lidé sdílejí informace o hovorech ze zjišťovaného čísla.

"Po vlastním zážitku by mě nikdy nenapadlo takový telefonát poslat někomu z mých přátel, ani z legrace. Není příjemné poslouchat neznámý hlas, který mi nadává," říká Koláčková, která se zatím nedozvěděla, kdo z přátel nebo známých její číslo do aplikace Jakoesphone zadal. 

Klíčová slova: falešné telefonáty, jokesphone

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.