16.12.2016 15:53


Fakulta sociálních studií hostila ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka

Autor: Viktorie Pokorná | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Ve čtvrtek 15. prosince měli studenti Fakulty sociálních studií příležitost zúčastnit se debaty s ministrem zahraničních věcí Lubomírem Zaorálkem. Během besedy Zaorálek seznámil studenty například s tím, jak si vysvětluje prohlášení Angely Merkelové, že je dnešní politika vyšinutá, jak důležitý bude pro zahraniční politiku rok 2017, i co jsou podle něj v současnosti ve světě největší rizika. 

Audio

         
    Autor: Viktorie Pokorná

BRNO – Na fakultu sociálních studií ve čtvrtek zavítal ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek, který se pak setkal se studenty v aule při debatě. S nápadem této akce přišla studentská sekce Mezinárodního politologického ústavu, která událost také zorganizovala. „Pana Zaorálka jsme si pozvali jednak proto, že je to osobnost a taky tak trochu s ohledem na téma zahraniční politiky. Dneska se hodně řeší, jak naše zahraniční politika upadá a často je probíraná i otázka visegrádské spolupráce. K oběma těmto tématům má pan ministr rozhodně co říct,“ uvedl jeden ze členů studentské sekce Mezinárodního politického ústavu Jiří Němec.

Ministr Zaorálek hned na začátku studenty seznámil s tím, že zahraniční politika není jen změť pravidel a analýz, ale že jsou vztahy mezi státy stejně složité a křehké jako vztahy mezi lidmi. Také upozornil na to, že se za posledních několik let velmi změnilo to, co je pro českou zahraniční politiku zásadní. „Když se podíváme na to, co pro nás bylo důležité v minulosti, můžeme začít třeba rokem 1993 a rozdělením států. Pak byly rok 1998, kdy došlo k politické krizi, moc u nás ležela na zemi a téměř nebylo nikoho, kdo by jí zvedl, a následně rok 2004, kdy jsme vstoupili do Evropské unie. To byly všechno situace, které se nějakým způsobem přímo týkaly nás, byl to pořád náš příběh. Ten je pořád více a více součástí toho, co se děje ve světě. Dnes nás ovlivňuje například to, co se děje na Ukrajině, nebo třeba válka s Islámským státem“, vysvětloval Zaorálek.

Celou debatu mluvil ministr zahraničních věcí velmi otevřeně a zdržoval se politické hantýrky. Nezdráhal se ani vyjádřit k situaci v Sýrii a k tomu, jaká jsou podle něj největší rizika s ní spojená. „Problém je, že tam teď většina lidí jen stojí a čeká na to, co bude, až se ustanoví americká administrativa. A obecně teď toto dvouměsíční období předávání moci ve Spojených státech vidím jako problém, jelikož celý svět opravdu jen čeká na to, jaké bude složení vlády a co se vlastně dál bude dít. Dva měsíce jsou podle mě příliš dlouhá doba, ve které se může stát mnoho věcí“, komentoval Zaorálek své obavy.

Při setkání ministr nezapomněl zmínit ani politickou důležitost roku 2017. Právě následující rok totiž bude podle jeho slov opravdu přelomový. Dojde k řešení otázky Brexitu, svět bude svědkem prvních důsledků voleb v USA a prezidentské volby čekají i množství evropských států, jako je například Německo, Francie nebo Nizozemsko. A právě volby ve Francii by podle jeho slov mohly být klíčové ve změně zahraniční spolupráce Evropských zemí. „Pokud prezidentské volby ve Francii vyhraje Marine Le Pen, která je momentálně jedním z nejžhavějších kandidátů, určitě nemůžeme předpokládat hladkou spolupráci mezi Německem a Francií, tedy dvěma státy, které jsou teď pro fungování Evropské unie klíčové,“ dodal nakonec Zaorálek. 

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.