15.05.2018 18:56


Fakulta informatiky pořádá filmový festival. Autoři snímků soutěží ve dvou kategoriích

Autor: Ondřej Vaculík | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Letošní ročník Filmového festivalu Fakulty informatiky se již potřetí v řade koná ve dvou budovách, prostorách fakulty a kině Scala. Tvůrci filmů zabojují o věcné ceny a putovní trofej. Pod mottem „Vybarvi se“ chtějí organizátoři akce připravit pro návštěvníky barevný průběh festivalu. Na organizaci akce se podílejí především studenti, které korigují pedagogové. Festival probíhá pod záštitou děkana fakulty.

V pátek 18. května startuje 18. ročník filmového festivalu Fakulty informatiky

Brno – V pořadí již 18. ročník filmového festivalu pořádá v pátek 18. května Fakulta informatiky Masarykovy univerzity v Brně. Podobně jako v předchozích letech uvidí návštěvníci snímky, které zpracovali vysokoškolští studenti. Organizátoři opět využijí nejen prostory fakulty, ale i univerzitní kino Scala, kde se festival také promítá. Novinkou pro letošní ročník je nutnost rezervace míst ve Scale.

Autoři filmů nabídnou snímky z různých žánrů. Tvůrci soutěží ve dvou kategoriích, přičemž vítězové si odnesou věcné ceny a získají putovní trofej – sošku Filmobola. Všechny filmy stihnou diváci zhlédnout během pátečního večera. Celý program začíná v 19:30. „Každým rokem se snažíme, aby byl aktuální ročník ještě o něco lepší než ten minulý. Celý letošní festival se nese v mottu „Vybarvi se“. Chceme, aby návštěvníci prožili nikoliv šedivý, ale barevný pátek,“ uvedla jedna z organizátorek festivalu Tereza Rašilovová.

Pro mladé studenty je festival příležitostí, jak ukázat své umění. „Jelikož ve volném čase vyrábím kostýmy, přála jsem si v některém z nich natočit film. Festival mi tuto možnost splnil. Ve škole jsme dostali užitečné rady, vybavení a podporu na to, abych za pomoci skvělých lidí všechno zvládla. Během semestru jsem si k festivalu vytvořila vztah a velmi se na něj těším. Vím, že některé snímky budou opravdu stát za to,“ prozradila režisérka jednoho z filmů Linda Langerová.

Jiný z režisérů Pavel Čadek dlouho neměl představu o tom, jak bude jeho videoklip vypadat. „Nakonec jsme se sešli u mě v obýváku a v podstatě na místě jsme vymysleli koncept. Až potom jsem dostal nápad přidat do klipu černobílé minifilmy. Od festivalu očekávám alespoň pár zajímavých snímků a že se párkrát zasměju. A že mi pak někdo lajkne status,“ uvedl Čadek.

Festival vznikl v návaznosti na projekt Všech pět pohromadě během pětiletého výročí Fakulty informatiky v roce 1999. První pokusy studentů o audiovizuální tvorbu však nedopadly příliš dobře. Proto vedení fakulty vypsalo předmět, ve kterém se studenti zdokonalují ve své tvorbě. „V rámci předmětů vznikají snímky uváděné na festivalu. Jejich autoři zkoušejí kompletní tvorbu filmů od prvotní představy přes scénář až po finální produkci a střih,“ sdělila Rašilovová.

Organizaci festivalu zajišťují především studenti. „Pedagogické vedení přípravu festivalu pouze koriguje. Celá grafická stránka, kontaktování sponzorů a partnerů, chystání webu, příprava moderátorských vstupů a mnoho dalšího je v rukou studentů,“ řekla Rašilovová. Pomoc poskytuje také fakultní laboratoř elektrotechnických a multimediálních aplikací, díky které vzniklo zázemí pro výuku předmětů a tradice filmových festivalů.

Od roku 2016 probíhá festival na Fakultě informatiky a v univerzitním kině Scala. Rozšíření prostor vedlo ke zvýšení počtu návštěvníků. „Od 16. ročníku se návštěvnost pohybuje kolem tisícovky,“ dodala Rašilovová. Festival probíhá pod záštitou děkana fakulty Jiřího Zlatušky. Vstupy na všechna představení jsou zdarma a po skončení promítání připraví organizátoři afterparty.

Program festivalu zaujal i návštěvníky z řad studentů. „Po zhlédnutí programu se na festival velice těším. Pokud si udělám čas, rád na něj v pátek zavítám, protože jsem zvědavý, jak se filmu daří na naší fakultě,“ řekl Daniel Jurča, který na Masarykově univerzitě studuje Aplikovanou informatiku.

Zpravodajský on-line deník Stisk je mediálním partnerem festivalu.

Klíčová slova: festival, fakulta informatiky, Scala

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.