28.03.2019 14:36


Fait Gallery po čtyřech letech ukazuje svou rozsáhlou sbírku umění

Autor: Karolína Novotná | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Komplexní pohled na české a okrajově i slovenské moderní umění nabízí do 18. května návštěvníkům brněnská Fait Gallery. Výstava s názvem Echo / Výběr ze sbírky Fait Gallery představuje díla Emila Filly, Josefa Čapka a několika dalších desítek umělců.

Výstavená díla tvoří jen asi osminu sbírky. Foto: Karolína Novotná

Brno ー Brněnská Fait Gallery po více než dvou měsících znovu otevřela ve středu 27. března návštěvníkům své dveře. Nová výstava Echo / Výběr ze sbírky Fait Gallery představuje, jak již název napovídá, jádro soukromé sbírky patřící galerii. Prezentuje tvorbu více než sta autorů či autorských skupin. Vystavená je pouze její osmina, celkově totiž obsahuje přes dva tisíce děl. „Chtěli bychom tím připomenout, že se věnujeme nejen výstavní a publikační činnosti, ale i té sbírkotvorné. Díky velkorysosti prostorů jsme mohli sbírku poprvé prezentovat v co nejširším záběru, a to nejenom napříč generacemi, ale i médii,” říká kurátorka výstavy Denisa Kujelová.

Jednotlivá díla jsou jen volně propojená. „Postoje jednotlivých autorů se v mnoha rovinách rozcházejí, ale ve většině případů je propojuje redukce tvarů a jejich rozkládání či zahrnutí písma a znaků ve vizuálních kompozicích a experimentální tvorbě,” uvádí zaměstnankyně galerie Lucie Domorádová.

Výstava mimo jiné prezentuje například tvorbu Josefa Čapka nebo Emila Filly. Zaměřuje se však i na méně známé soudobé umělce, kteří teprve začínají pronikat do uměleckých sbírek. „Málokterá národní galerie má prostředky na to, aby svůj zájem o tohle spektrum autorů a autorek přenesla i do své sbírkotvorné činnosti. Zdá se, že tuto činnost přebírají soukromí sběratelé a čím dál častěji vytvářejí různé širokospektrální sbírky,” komentuje kurátor pražské Fotograf Gallery Jiří Ptáček. Roli Fait Gallery na české umělecké scéně považuje za klíčovou. „Minulý rok otevřela menší soukromá galerie v Humpolci, letos zažijeme vznik nového prostoru v Olomouci. Zdá se, že jde o kroky, které možná, a to se pouze domnívám, nějakým způsobem podpořila právě tato sbírka. Způsobem, jakým za šest let své existence postihla šíři českého umění posledního století, je unikátní,” dodává Ptáček.

Na zahájení výstavy pokřtili kurátoři a umělci katalog sbírky. Ta obsahuje na dva tisíce děl od více než sta autorů. Zaměřuje se na české a okrajově i slovenské umění období od první republiky až po současnost. Možnost její část spatřit měli návštěvníci poprvé po čtyřech letech. „Moderní umění mi přijde zajímavé. Možností ho vidět ale v Česku skutečně moc není. Tahle výstava mi připomíná spíš německé galerie,” říká návštěvnice Tereza Staňková.

Fait Gallery založil brněnský podnikatel Igor Fait. Jejím cílem je kromě pořádání výstav i podpora rozvoje současného umění. Vstup do prostorů je pro návštěvníky zdarma. Výstava potrvá do 18. května.

Klíčová slova: umění, Fait Gallery, galerie, sbírka

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.