13.11.2020 19:59


Evropský parlament mládeže je o rozvoji studenta a sdílení názorů, říká jeho členka Johana Gombíková

Autor: Tereza Bartůšková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

V rámci neziskového, nezávislého a politicky neutrálního Evropského parlamentu mládeže mohou studenti navštívit evropské státy, diskutovat nad aktuálními problémy a získávat nové přátele i zkušenosti.

Johana Gombíková; archiv Johany Gombíkové

Česká republika – Johana Gombíková je studentkou druhého ročníku všeobecného lékařství Masarykovy univerzity. Zároveň je už od střední školy členkou mezinárodního programu známého jako Evropský parlament mládeže (dále jen EPM, pozn. red.). Skrze své dojmy a zkušenosti EPM přiblížila.  

Jak jste se k EPM dostala?

Myslím, že to bylo na gymnáziu v roce 2016. Starší spolužáci, kteří již byli členy, přišli do hodiny a představili, co organizace dělá. Nabídli nám, že můžeme vytvořit delegaci a jet na nějaké zasedání. Znělo to dost zajímavě, a tak jsem se rozhodla, že se přihlásím.

Co vám dalo členství v této organizaci?

Potkala jsem mnoho zajímavých lidí z různých koutů Evropy, což mi otevřelo nové obzory. Začala jsem se zajímat o moderní umění a politickou satiru. Zažila jsem, jaké to je být se skupinkou cizích lidí a mluvit s nimi anglicky o relevantních tématech. Kromě zdokonalení angličtiny jsem se naučila i líp organizovat a kriticky myslet, fotit na manuál, pracovat s videem a dělat infografiku. Navíc, když jste student a cestujete, kamarádi ze zahraničí se vždycky hodí.

Jak taková konference probíhá?

Když se jako delegát přihlásíte na konferenci, jste podle svých preferencí přidělení do komise, která se věnuje vybranému tématu. Na komunikaci delegátů v komisi dohlíží jeden mediátor, taktéž zvaný jako chair. Zasedání začíná zahajovacím obřadem a následuje hlavní program, kdy se zhruba dva dny probírá, jak by k danému problému měla Evropská unie přistoupit. Nakonec se přijde s rezolucí, která je poslední den prezentovaná na valném shromáždění. Diskutuje se o ní s ostatními komisemi, a potom se rozhodne, zda se schválí, nebo neschválí.

Jaká témata na zasedáních probíráte?

Je to hodně různorodé. Třeba svoboda slova, média, zdravotnictví – otázku současné pandemie, uprchlickou krizi, práva LGBT+ komunity, zemědělství, lidská práva a další. Témata vybírá prezident zasedání společně s předsednictvím. 

Na kterou akci vzpomínáte nejraději?

Nejradši vzpomínám na loňskou Vídeň. Byla jsem poprvé na zahraničním zasedání jako členka mediálního týmu. Bylo tam hodně lidí, co jsem neznala, ale přišlo mi, že teprve až tam jsem si EPM opravdu zamilovala.

Do jakých zemí kromě Rakouska jste se mohla díky EPM podívat?

V rámci mezinárodních zasedání jsem se dostala třeba i do Lucemburska nebo do Finska. Do Rakouska ale jezdím i mimo konference, protože jsem si tam našla dost kamarádů.

Když se akce koná v zahraničí, jak to funguje s penězi?

Závisí to na tom, jak jsou organizátoři schopní získat peníze od sponzorů. Například ve Švýcarsku mají velmi štědré sponzory, takže tam se neplatí snad nic. Když jedete jako delegát, tak většinou platíte účastnický poplatek, který se v každém státě liší. Každopádně, organizace se snaží, aby ani delegáti nic neplatili. Peníze za cestu a ostatní výdaje si ale obstarává každý sám. Já teď jezdím jako dobrovolník, takže neplatím ani ten poplatek.

Studujete všeobecné lékařství. Zvládáte se podílet na akcích a zároveň se věnovat škole?

Já jsem se začala víc zapojovat až na přelomu střední a vysoké školy. Když jsem byla v prváku na medicíně, tak jsem působila jako koordinátorka pro lidské zdroje a na zasedání jsem jezdila jednou až dvakrát za semestr, což se ještě dalo stíhat. Záleží ale, jak si to člověk nastaví. Teď přemýšlím, že bych pomalu skončila a věnovala se zase něčemu jinému. Něčemu, co souvisí s mým oborem. 

Když se řekne Evropský parlament mládeže, lidé si mohou myslet, že tato organizace spolupracuje s opravdovým Evropským parlamentem. V čem tkví přínosná hodnota organizace?

Podle mě se spíš zaměřuje na to, aby členové měli možnost s někým mluvit o aktuálních tématech, než aby se to pak někam dostalo – třeba právě do opravdového Evropského parlamentu. Jde o práci v týmu a rozvoj individuálního člověka, který si může osvojit komunikační a organizační schopnosti.

Popište vliv členství v EPM na směr vaší budoucí kariéry...

Sem tam jsem přemýšlela i o jiných oborech, ale nakonec jsem se rozhodla pro medicínu. Přijde mi to jako lepší varianta. Politiku a mezinárodní vztahy můžu mít jako zájmový koníček.

Které pracovní pozice jste v organizaci doposud vystřídala?

Byla jsem delegát, organizátor, členka mediálního týmu, asistentka editora a koordinátora pro lidské zdroje, kde mou náplní bylo pořádat akce a shánět lidi do týmů. Přemýšlím, že bych někdy v budoucnu byla chair nebo editor.

Minulý týden od čtvrtka do neděle se konala nějaká akce. O co šlo?

Šlo o národní výběrové zasedání. Prvně mělo být na jaře v Kroměříži, ale jelikož nám to pandemie překazila, odložilo se na podzim. Byla to první digitální národní výběrová konference parlamentu mládeže v České republice roku 2020. Tématem byla média.

V čem se tato digitální konference lišila od klasické kontaktní?

Struktura zasedání byla stejná jako normálně, vše akorát probíhalo online. Teambuilding byl v duchu online her, práce v komisích se konala přes videohovory a večer jsme se socializovali podobným způsobem. Akorát závěrečné valné shromáždění bylo trošku obtížnější, zejména když chtěl někdo přispět do debaty. Já byla asistentkou editorky a spolu jsme se starali o mediální tým a jejich projekty. Na rozdíl od kontaktních akcí jsme nemohli fotit. Člověka napadne dělat snímky obrazovky, ale to není zas tak jednoduché. Chtěli jsme mít taky rozmanitější obsah. Nakonec bylo více dobrých nápadů jako pohybová animace nebo 3D audio, kdy se nahrává na dva mikrofony, takže to ve sluchátkách zní, jako kdyby byla mluvčí ve vašem pokoji.

Jaké byly vaše dojmy?

Hodně lidí mělo předsudky, což chápu, ale podle mě konference proběhla nad očekávání dobře. Jsem ráda, že to vůbec proběhlo, a že jsme to s týmem zvládli.

Klíčová slova: Evropský parlament mládeže, EPM, delegát, organizace, střední škola, vysoká škola

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.