05.12.2017 18:47


Evropské finále Science Slam vyhrál Švéd Andreas Dahlin

Autor: Radka Konečná | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Nejvíce zaujalo publikum Science slam představení švédského slamera Andrease Dahlina, který v brněnském kině Scala přednášel o své práci na barevném elektronickém papíře. 

Vítěz Science Slamu

Vítěz Science Slamu. Foto: Kino Scala

 

Brno - Sedm nejlepších slamerů (přednášejících) z celé Evropy se v pondělí utkalo v brněnském Univerzitním kině Scala při Evropském finále Science slam. Výhercem se stal Andreas Dahlin ze Švédska se svým monologem o elektronice.

Science slam se zúčastnilo sedm finalistů ze sedmi evropských zemí: Bára Chattová, Sahar El Khoury, Andreas Dahlin, Osama Khalaf, Matthias Mader, Angela Tabiri a tým Christoph, Rainer, Katharina a George. „Finále pořádá vždy vítězný stát loňského roku. Švýcarsko pořádat nechtělo tak jsme se nabídli my,“ vysvětluje manažer projektu Science slam Petr Holík, proč se letošní Science slam konal v Brně.

Po dobu osmiminutového projevu museli všichni slameři vysvětlit podstatu své práce a přesvědčit obecenstvo, že je jejich práce zajímavá. Slameři si losovali na začátku pořadí, ve kterém vystupovali.

O vítězství rozhodovali diváci. Každý dostal při příchodu brožuru, kde byla na konci na papírcích jména všech slamerů. Úkolem diváků bylo vybrat toho, kdo byl podle nich nejvtipnější nebo nejzajímavěji mluvil. Ten slamer, který obdržel nejvíce hlasů, vyhrál.

Vítězem Science slam se stal Andreas Dahlin ze Švédska, jehož představení o elektronickém papíře zaujalo nejvíce diváků. „Dokážete si představit život bez elektroniky? Každý den zíráme do elektronických přístrojů jako mobilu nebo počítače okolo deseti hodin,“ řekl slamer Andreas Dahlin při své přednášce. Elektronický papír, o kterém přednáška byla, má výhodu oproti knižní čtečce v tom, že dokáže zobrazit i barvy. Ty vznikají na bázi kovů. „Výhoda našich barevných reprodukcí na elektronickém papíru je ta, že vydrží navždy,“ dodal Dahlin.

Bára Chattová z České republiky mluvila o své práci v Antarktidě. „Na vystoupení Báry jsem se velmi těšila, ale popravdě jsem čekala, že bude vtipnější, nebo že nám toho sdělí více. Z přednášky jsem si zapamatovala akorát to, že diatomy (řasy) dokážou vytvořit více kyslíku, než deštné pralesy,“ přiznala divačka Radka Dobisíková.

Nelze říct, jak těsné toto vítězství bylo. „Počet hlasů ani těsnost pořadí nikdy neprozrazujeme,“ uvedl Holík. Nicméně je téměř jisté, že příští evropské finále Science slam bude Švédsku.

Klíčová slova: Science slam, kino Scala, finále

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.