12.03.2019 18:13


Evropa je nejrozmanitější kontinent, říká mladý poutník Zibura

Autor: Jan Boháč | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Přednáška cestovatele, který za posledních pár let ušel pěšky tisíce kilometrů, zaplnila v pondělí večer sál brněnského kina Scala. Ladislav Zibura se během takřka dvou hodin snažil návštěvníkům předat vtipnou formou své zážitky z jeho nejnovějšího putování napříč Evropou.

Brno – Blonďatý mladík a neustále se smějící publikum. Tak by se dala shrnout včerejší přednáška Ladislava Zibury v Brně. Cestovatel a spisovatel loni projel třináct evropských států a seznámil se tam se stovkou lidí. Jedná se už o jeho čtvrté přednáškové turné, Zibura napsal také stejný počet knih. Ty vypráví o jeho předchozích výpravách po různých koutech světa, které absolvoval především pěšky. A ačkoliv se už během jeho nejnovější cesty po Evropě pohyboval hlavně autostopem, schopnost komentovat všechny své zážitky s velkou dávkou humoru mu rozhodně zůstala.

To potvrzoval i neustálý smích ve vyprodaném sálu univerzitního kina Scala. Ostatně i sám Zibura se snaží ukázat, že svět není tak hrozné a nebezpečné místo, jak se to často může zdát ze zahraničního zpravodajství. Většina lidí, které v zahraničí potkal, na něj údajně byla velmi milá, ať už se jednalo o turecké muslimy nebo čínské komunisty.

Pro svou nejnovější cestu si však Zibura zvolil na první pohled méně exotickou destinaci – vydal se napříč Pobaltím, Skandinávií a Balkánem. „Evropa je podle mě nejrozmanitější kontinent. Na malém prostoru tu najdete velké množství odlišných národů a kultur," zdůvodnil svou volbu Zibura v úvodu přednášky. Zcela evidentní se mu zdál například rozdíl mezi chladnými Finy a temperamentními Řeky, ale rozdílů na své cestě vypozoroval mnohem více.

Nejvíce Zibura vypráví právě o setkání s cizími lidmi, klasická doporučení na nejznámější památky v jeho přednáškách chybí. Jak sám říká, s lidmi se rád baví především kvůli jejich zajímavým příběhům, ale také mu poskytují vhled do kultury a povahy daného národa. Během dvouhodinové přednášky se na projekčním plátně objevily desítky fotografií mladých i starých lidí, kteří si s ním povídali v baru, nechali ho přespat ve svém bytě nebo ho někam zavezli autem.

„Stopování je krásná tradice, která by určitě neměla zaniknout, opravdu by to všichni měli zkusit zažít," bylo jedním ze závěrečných doporučení, které Zibura návštěvníkům své přednášky předal. Dlouhý závěrečný potlesk pak potvrdil to, že většině diváků se jeho výklad líbil. „Bylo to vážně super, má skvělý smysl pro humor. Taky mě potěšilo, že navštívil několik míst, kde jsem už sama byla," uvedla jedna z návštěvnic přednášky Radka Konečná. Turné Ladislava Zibury po českých a moravských městech bude pokračovat, termíny dalších přednášek jsou uvedeny na jeho internetových stránkách.

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.