11.03.2015 12:43


Evropa by se měla pokusit neztratit svou židovskou komunitu

Autor: Kořínek David | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

V posledních letech se Evropa stále více potýká s růstem nesnášenlivosti a množícími se útoky s náboženskou tematikou. Největšího mediálního ohlasu se dostává střetu takzvaně křesťanské a islámské kultury. Lehce opomíjen je však dopad na židovskou komunitu.

Židi v Evropě zažili již několik vln nesnášenlivosti a perzekucí. Po skončení druhé světové války se však zdálo, že antisemitismus Evropu opustil. Nedávné události však nasvědčují o opaku. Jen namátkou - v roce 2012 útočník ve Francii zabil čtyři lidi, z toho tři děti, loni na jaře pak došlo k útoku na bruselské židovské muzeum, letos v lednu na košer obchod v Paříži, před pár dny vandalové poničili tři stovky hrobů na židovském hřbitově Sarre-Union na východě Francie.

Fotografie autora

Všechny tyto činy vzbuzují nedůvěru a strach u židovské komunity. Stále větší množství evropských židů se tak zamýšlí nad vystěhováním do Izraele. K tomu je před pár dny vyzval i izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Problémem je však fakt, že naprostá většina evropských vyznavačů judaismu se hlásí k národnosti státu, ve kterém žije a považuje ho za svůj domov. Židovské čtvrti jsou neodmyslitelnou součástí nejvýznamnějších evropských měst, stejně tak židovská komunita.

V současné době vyostřujících se debat o vlivu islámu na povahu Evropy, často padá argument, že tento kontinent je vybudován na křesťanských tradicích. Pravda je však taková, že stojíme na tradicích křesťansko-židovsko-řeckých. Veřejně se hlásíme k odkazu Freuda, Spinozy, Einsteina, v Česku pak za naše velikány považujeme Poláčka, Kafku, Otu Pavla. Ti všichni byli židé, zároveň však Češi, Němci, Francouzi...

Evropa by se tak měla pokusit více se zasadit o ochranu židovské komunity. Jen před pár dny francouzský premiér Manuel Valls prohlásil, že Francie bez francouzských židů už nebude Francií.

Ve veřejných debatách často zaznívá argument, že za útoky na židy v Evropě stojí především příznivci islámu, ne většinová společnost. Polemice o tom, kdo je a není muslim bych se zde rád vyhnul. Problémem je však fakt, že jak židé, tak muslimové jsou často součástí evropské společnosti.

„Evropa“ by se tak měla pokusit více chránit komunitu, která je její nedílnou součástí. A to ať před radikálními přívrženci jakékoliv ideologie, tak především před svým nezájmem. Ztratí-li Evropa svou židovskou komunitu, ztratí i kus sebe sama.

Klíčová slova: antisemitismus, Evropa, komentář

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.