31.03.2015 15:09


Europoslanec Pospíšil: Více si teď vážím Václava Havla

Autor: Roubalová Barbora | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Brněnští studenti včera neformálně debatovali s Jiřím Pospíšilem. V kavárně Morgal uspořádali členové Studentská sekce Mezinárodního politologického ústavu (SS IPPS)  setkání s bývalým ministrem spravedlnosti, který je v současnosti europoslancem. Mluvili například o postavení České republiky v Evropské unii, Medě Mládkové či platech poslanců. Pospíšil navštívil Brno v rámci několikadenní cestě po Jihomoravském kraji. Setkává se při ní hlavně s žáky gymnázií.

Brno –  Osoba Jiřího Pospíšila byla záruku zasvěcené diskuze o politice, evropské i české. „Každý politik by měl být chvíli v Evropě, aby se dokázal na věci podívat jinak. Já se osobně nepovažuji se za dlouhodobého evropského kariérního politika. Nevadí mi, že jednou budu dělat něco jiného. Být v Evropském parlamentu je ale obrovská zkušenost. Vnímám některé věci jinak. Třeba si více vážím Václava Havla. Politika potřebuje morální vzory a étos,“ sdělil studentům Pospíšil.Image and video hosting by TinyPic

Poslanec, ministr spravedlnosti, zastupitel Plzeňského kraje, místopředseda ODS a Poslanecké sněmovny, děkan plzeňských práv – ve těchto rolích se Jiří Pospíšil aktivně účastnil českého veřejného života po dobu dvanácti let. Nyní je třičtvrtě roku v Evropském parlamentu a podle svých slov se stále cítí jako nováček. Bývalý člen ODS kandidoval do evropské instituce jako nestraník za TOP 09. V Bruselu je součástí lidovecké frakce, se kterou se občas názorově rozchází. „Líbí se mi tvrzení pana poslance, že pro politika je někdy dobré odklonit se od své stranické linie a hlasovat v principiálních otázkách podle svého svědomí,“ komentoval předseda SS IPPS Marek Bičan. Pospíšil uvedl, že pokud jde například o otázku potratů či registrovaného partnerství, s většinou frakce se neshodne. „Nejsem tolik konzervativní,“ dodal.

Řeč přišla i na kontroverzní téma poslaneckých platů. Podle Pospíšila je chyba, jsou-li na nich poslanci ekonomicky závislí. Myslí si, že snižování platů není rozumné, neboť od politiky odláká například právníky, kteří si v soukromém sektoru vydělají neporovnatelně více. Odměňovat politika za ekonomický růst by bylo dle jeho slov „hezké“, musí se však brát ohled na ekonomické cykly, které nemůže nikdo ovlivnit.

Mimo politických aktivit je Pospíšil milovníkem umění. Proto není divu, že se debata stočila i na Muzeum Kampa, které spravuje. S majitelkou sbírek v muzeu, mecenáškou Medou Mládkovou, má velmi blízký vztah. „Jsem jako její vnuk,“ řekl Pospíšil. „Velmi si jí vážím, je to vzdělaná žena, co procestovala celý svět. Ženy v ní vidí životní vzor. To je mnohem lepší, než kvóty ve firmách,“ dodal.

Debaty s významnými osobnostmi jsou v plánu SS IPPS i do budoucna. Pozvání přijal například šéfredaktor politického zpravodajství a názorů v Hospodářských novinách Jindřich Šídlo, náměstek ministra zahraničních věcí Petr Drulák či americký velvyslanec Andrew Schapiro.

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.