23.05.2019 10:03


EU nemá dobré jméno. Europoslanci by to měli změnit, říká kandidátka do Evropského parlamentu Jana Dvořáková

Autor: Hana Tománková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Veřejnému dění se věnuje od patnácti. Vedla studentský parlament v Třebíči, organizovala festival Jeden svět, dvakrát kandidovala v komunálních volbách. Nyní podporuje hnutí Evropa společně (ESO), za které kandiduje do Evropského parlamentu. Studentka Jana Dvořáková se ve svých třiadvaceti letech rozhodně nenudí. „Když ráno vstávám, říkám si, že další den už nemůžu zvládnout. Ale vždycky se to dá,“ říká třebíčská rodačka.

Foto: Martin Kabát

Brno – Naprostá většina studentů teď řeší jediné. Zkoušky. Jana Dvořáková se ale musí soustředit na něco docela jiného. V pátek a v sobotu voliči rozhodnou, kdo bude Českou republiku zastupovat v Evropském parlamentu. Místo učení tak bude Jana napjatě sledovat, zda voliči podpoří hnutí Evropa společně, za které kandiduje. „Většinu zkoušek mám až po volbách,“ směje se.

Co byste odvětila člověku, který by vám vytýkal, že na kandidaturu do Evropského parlamentu nemáte ve třiadvaceti dostatek zkušeností?

Mnoho starších lidí na věci kolem nás nahlíží černě, protože mají spoustu negativních životních zkušeností. Mladí lidé přistupují ke světu mnohem méně pesimisticky, a právě proto by mohli přinést nový vítr do politiky. Navíc jsme generace, která je energická a zajímá se o své okolí. A to je pro politiku zásadní. Dnes vidíme, že mladí lidé toho můžou dokázat spoustu. Třeba Sebastian Kurz, dvaatřicetiletý premiér Rakouska. Nebo Dominik Feri tady v Česku.

Jak jste se na kandidátku hnutí ESO dostala?

Sedm let jsem organizovala festival dokumentárních filmů Jeden svět v Třebíči. Jednou jsme promítali film o válce na Ukrajině a já na debatu pozvala Jaromíra Štětinu (válečný reportér, bývalý senátor a od roku 2014 europoslanec, pozn. red.), protože je odborníkem na tuto problematiku. Seznámila jsem se s ním a s celým jeho týmem. On mě pak na oplátku pozval do Štrasburku na předávání Sacharovy ceny za lidská práva. Potom jsme o sobě nějakou dobu neslyšeli, až teď v únoru se mi ozval, jestli bych nechtěla podpořit jeho hnutí svým jménem na kandidátce. 

Jako kandidátka hnutí ESO uvádíte, že chcete Evropu bez zbytečné byrokracie. Jak toho chcete dosáhnout?

Chtěla bych snížit úroveň byrokracie při žádání o dotace. Mnoho lidí si nakonec žádost o dotaci nepodá, protože je to proces zavalený byrokracií. A firmy, které s žádáním o dotace pomáhají, si účtují vysoký poplatek. Proto chci žádání o dotace zjednodušit, minimálně pro neziskový sektor nebo do určité částky dotace. Aby i jednotlivec bez týmu expertů mohl požádat o dotaci a bylo to pro něj přínosné.

Dále zmiňujete, že vaším cílem je, aby se v Evropě žilo bezpečně. Co pro to musí EU udělat? 

Je potřeba, aby státy EU držely při sobě a společně šly za cíli, které si stanovily. Mám na mysli například vydávání určitých procent HDP na obranu. Evropská unie musí být v otázkách bezpečnosti jednotná.

Jaký by měl být ideální europoslanec?

Měl by představovat spojku mezi občany a Evropou. Musí umět srozumitelně sdělovat občanům, co se v Evropském parlamentu děje, na co má jako europoslanec vliv a co se mu podařilo prosadit. Důležité je, aby byl aktivní, naslouchal svému okolí a řešil témata, kvůli kterým si ho občané zvolili.

Daří se to teď?

Spoustě europoslanců se to daří, a to i českým. Záleží, jak lidé informace vyhledávají. Bohužel si hodně lidí myslí, že všechno zlé přichází z EU. Unie zkrátka nemá dobré jméno, to je její největší problém. Nově zvolení europoslanci by se měli snažit image EU zlepšit.

 

BUDOU NÁS VOLIT KVŮLI OSOBNOSTEM 

ESO založil Jaromír Štětina letos v únoru. Hnutí má proevropský program, stejně jako TOP 09 a Starostové. Proč potřebujeme další proevropskou stranu? 

Jaromír Štětina sice v minulosti kandidoval za TOP 09, ale nikdy nebyl jejím členem. Rozhodl se, že letos jejich kandidátku nepodpoří. Chtěl být více proevropský a kandidovat po boku lidí, kteří budou Evropské unii více věřit. Měl za to, že bude lepší vytvořit kandidátku nových osobností, které přinesou do politiky nový vítr. Myslím, že se mu to podařilo a že ESO zaujalo mezi ostatními stranami pozici nejvíce proevropského uskupení. 

Proč by měli lidé volit hnutí ESO, a ne TOP 09 a Starosty?

Hlavní důvod tkví v konkrétních kandidátech. Nemyslím si, že by šel někdo volit ESO, protože se mu líbí jako celek. Jsme nové hnutí, takže nemáme žádnou stálou voličskou základnu. Lidé nás půjdou volit kvůli osobnostem. Na naší kandidátce jsou lidé, kteří by za běžné politické strany asi nikdy nekandidovali. I když nás část veřejnosti vnímá jen jako odštěpení od TOP 09, představujeme něco úplně nového. 

Jaký je váš potenciální volič?

Náš volič je člověk, který přemýšlí dlouhodobě a myslí to s EU vážně, tak jako my. Protože se snažíme lidi oslovit osobnostmi kandidátů, mohou být naši voliči velmi různí. Lidé, co se zajímají o bezpečnost a problematiku Ruska, budou volit pana Štětinu. Sportovci to hodí Honzovi Povýšilovi (paralympionik a kandidát za ESO, pozn. red). Umělecká a intelektuální sféra může volit Petra Fishera (filozof a publicista kandidující za ESO, pozn. red.). 

Do voleb jdete s mottem „Evropa bezpečná, Evropa moderní, Evropa férová, Evropa kulturní“. Co se pod hesly skrývá? 

Náš program je hodně obsáhlý a pod uvedené body spadají i témata, která by člověk neočekával. Například zemědělství. Jako jedno ze závažných témat vnímáme i klimatickou změnu. ESO podporuje veškerá ekologická nařízení jako snížení počtu jednorázových plastů. Důležitá je pro nás také podpora lokálních zemědělců a bio hnojiv. Čtyři hlavní body naší kampaně jsou především zjednodušením pro voliče.

 

KOMUNÁLNÍ VOLBY BYLY JAKO STAVĚNÍ BÁBOVEK 

Co všechno pro vás kandidatura obnáší?

Pomáhám s organizací různých akcí. Například jsem v Brně zařizovala debatu s našimi kandidáty. Také jsem připravovala jízdu historickou tramvají, kde se mohli lidé svézt a diskutovat se zástupci Evropy společně. Navíc pomáhám s koordinací dobrovolníků a správou sociálních sítí. Většinu věcí si děláme svépomocí. 

V čem vás spolupráce s hnutím ESO obohatila? 

Především jsem si našla spoustu přátel. Jsme skvělý tým, zatím jsme se ani jednou nepohádali. Také jsem získala mnoho kontaktů a konečně se dostala do pravé politiky. Na komunální úrovni jsem volby zažila už dvakrát. Ale v porovnání s volbami do Evropského parlamentu to bylo stavění bábovek na písku. Díky Evropě společně jsem zjistila, jak vzniká hnutí, jak se dělá politický marketing, jak je to s kontaktní kampaní a tak dále. 

Jak vypadá váš běžný den před volbami? 

Například minulou středu jsem brzo ráno jela do práce, kde jsem byla do tří odpoledne. Vyzvednul mě náš tajemník a jeli jsme polepit tramvaj plachtami. Pak jsme s dalšími kandidáty Evropy společně jezdili historickou tramvají po městě a dělali kontaktní kampaň. Doma jsem dodělávala příspěvky na sociální sítě pro ESO, kontrolovala pracovní e-maily a ještě jsem se musela učit na druhý den na zkoušku. 

Kde pracujete? 

Jsem zaměstnaná na poloviční úvazek na oddělení PR a marketingu u výrobce elektronových mikroskopů. Pracuji na projektech jako jsou Dny elektronové mikroskopie nebo Podzimní škola elektronové mikroskopie. Zní to honosně, ale mám na starosti i běžné činnosti. Starám se o sociální sítě, občas musím napsat tiskovou zprávu a někdy po akcích vylévám šampaňské do kýblu.

 

MOŽNÁ PŮJDU NA UČŇÁK

Studujete druhý ročník mezinárodních vztahů a politologie na fakultě sociálních studií. Kam míříte po získání bakalářského titulu?

Vidím před sebou dvě cesty. Jednou z nich je, že bych šla na učiliště, kde se vyučuje grafický design. V práci mám často spoustu nápadů, ale nedokážu je převést do vizuální podoby. Nebo pojedu do zahraničí, kde budu získávat praxi v komunikačních a kreativních agenturách.

Chcete se v budoucnu stále věnovat politice?

Všechno ke mně vždy přijde hroznou náhodou. Před třemi měsíci jsem ani nevěděla, že budu kandidovat. Uvidím, co život přinese. Zatím se budu snažit zdokonalovat v kreativitě a v marketingu.

Co pro vás byla zatím největší výzva?

Každý další den je pro mě výzva. Když ráno vstávám, říkám si, že dnes už to určitě nedám. Mám třeba v deset prezentaci ve škole, v jedenáct už musím být na magistrátu a potom odpoledne ještě píšu test. Ale člověk nakonec vždycky všechno zvládne.

Klíčová slova: volby, Evropský parlament, EU, kandidátka

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.