12.11.2015 11:06


Espresso třikrát jinak, třikrát skvěle

Autor: Gabriela Chlupová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Brnu se často přezdívá kavárenské město a oprávněně - malé stylové kavárničky i velké kavárny jsou snad na každém rohu. To je také jeden z důvodů, proč město tak dlouho odolávalo lákadlům komerčního řetězce Starbucks, který letos v červnu otevřel už svou druhou pobočku. Kde si nejvíce pochutnat na čím dál oblíbenějším nápoji vyráběném z kávových zrn?

Ve Starbucks nebo McCafé dostanete kávy všech velikostí a příchutí, kvalitní espresso vám zde ale nenaservírují. Pro opravdový požitek musíte zamířit do podniků, kde tento voňavý nápoj připravují s láskou, nadšením a zájmem. Zde jsou tři tipy, kam můžete zajít pro čerstvou kávu nebo si dát skvělé espresso.

Kavárna a pražírna Caffé del Saggio vznikla jako malý podnik, který je součástí rodinného domu v Helceletově ulici.  Jeho bezesporu největší výhodou je široký výběr různých druhů káv. Ty jsou na mlýnku každou chvíli obměňované a tak zde můžete objevovat nové chutě téměř bezustání.

Rodinný dům v ulici Helceletova, kde je schovaná malá kavárnička Caffé del Saggio. Foto: Gabriela Chlupová

Hlavní barista a pražírník Pavel Kostra vystudoval Univerzitu kávy v Terstu a na světovém šampionátu baristů získal šesté místo v degustaci kávy. Výběr z často neznámých a podivných názvů jednotlivých druhů vám díky svým znalostem velmi ochotně vysvětlí. Pokud ale patříte k lidem, kteří mají rádi svůj klid, může vám být jeho vstřícnost až nepříjemná.

Caffé del Saggio je v interiéru laděné do příjemného stylu první republiky, což dokresluje i uklidňující a nerušivá hudba linoucí se z reproduktorů. I když je prostor docela malý, stísněně rozhodně nepůsobí a každý má u svého stolu soukromí.

Sympatické je také venkovní posezení. Zahrádka se třemi stolky je dostačující, navíc je jako jedna z mála funkční i na podzim. V chladnějších dnech zapíná obsluha ohřevnou lampu, díky níž vám nebude zima. Součástí sezení je také dětský koutek, který je oddělený zídkou. Rodiče tak mají své ratolesti pod dohledem a ostatní návštěvníky nevyrušuje dětský křik.

Caffee Fusion. Foto: Gabriela Chlupová

Coffee Fusion je oproti prvorepublikovému Caffé del Saggio o něco prostornější a méně útulné. Právě interiér podniku je snad to jediné co mu lze vytknout. Barevné ladění do oranžovo-zelené nepůsobí příliš pohostinně. Kavárna je svým vybavením spíše tuctová a chybí ji osobitější styl. Díky své poloze v centru Brna v ulici Jánská je však snadno dostupná.

Vynikající espresso všech možných druhů, které se na mlýnku často střídají, a profesionální přístup personálu, pro něž je káva spíš koníček než obživa však interiérový nedostatek bohatě vynahrazují. Majitelem kavárny je vyhlášený barista Michael Kocman. Jeho zapálení pro tento nápoj mu vyneslo nejedno ocenění, například titul baristy roku 2014. On i jeho kolegovése snaží vždy doporučit to nejlepší z nabídky. Zároveň však umí odhadnout, kdy máte o jejich radu zájem a kdy si vás naopak nemají všímat.

Gill's Coffee Shop & Espresso bar. Foto: Gabriela Chlupová

Gill's Coffee Shop & Espresso bar je především pražírna, kde si můžete zakoupit balíček čerstvé kávy nebo si zpříjemnit den kávou s sebou. Tomu odpovídá i umístění v uspěchané ulici Veveří a malinký vnitřní prostor. Ten je sice vymalovaný v černo-bílém stylu, ale míst k sezení je tam málo a soukromí téměř žádné. Pokud vás nebaví dlouhé vysedávání, je to skvělé místo. Stejně jako v předchozích podnicích tam svému řemeslu rozumí a vždy tu najdete kvalitní espresso, připravované z prvotřídních kávových zrn.

Ve všech těchto kavárnách se přípravě kávy věnují s láskou. Navíc máte jistotu, že si kupujete kvalitní produkt, o kterém můžete zjistit původ i plantáž, kde byla zrna pěstovaná. Abyste si ale své espresso vychutnali, je nejdůležitější zvolit si takový podnik, kde se budete cítit spokojeně a rádi se do něj budete vracet.

Klíčová slova: Espresso, káva, kavárna, Caffé del Saggio, Coffee Fusion, Gill's Coffee Shop & Espresso bar

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.