01.05.2017 09:37


Elegie za kuřáckou hospodu

Autor: Tomáš Sůsa | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Ode dneška za měsíc bude s cigaretkou k pivečku či kávičce utrum. Poslanci již tento zákon vyposlancovali“ kdysi dávno před půl rokem, ale čím blíž to datum je, tím víc o tom musíme mluvit a stěžovat si. Změny zpět se jen tak nedosáhne. Aspoň je však v hospodě – voňavé, čisté, nekuřácké – na co nadávat.

Autor článku Tomáš Sůsa. Foto: Alice ŠplíchalováElegii definujeme jako žalozpěv a skladbu zádumčivého až smutného rázu. Tragické události poslední doby si ji zaslouží. Sbohem vesnická hospodo, kam přišel chlapík z pole a po celodenní dřině si spokojeně u piva zapálil. Sbohem velkoměstský bare, kde mohli studenti po zkoušce oslavit úspěch či zapomenout nezdar. Sbohem nonstope, ty, který jsi mi vždy dal přístřešek, trochu piva a všudypřítomný známý smrad levných cigár…

Konec legrace. Můžeme o tom vtipkovat, psát elegie či vážné komentáře. Pravda je však taková, že v platnost vstoupí další omezení lidské svobody. A nejenom občanů jednotlivců, ale i podnikatelů a hospodských. Po EET je to další hřebíček do rakve pro drobné putyky a je třeba se ptát, jaký zákon přijde příště – co třeba stanovit povinnou minimální cenu točeného piva na padesáti korunách. Však se podívejte do našich evropských vzorů Německa či Francie. Tam mají drahé pivo, jistě je to tedy ta správná cesta!

Rozuměl bych tomu, pokud by měl zákon reálně zlepšit zdravotní dopady kouření na celou populaci. Ale vždyť vyženeme kuřáky z hospod, nebudeme pasivně kouřit a jako národ budeme zdravější. Kdepak. Dovolte mi předestřít situaci, jak by měla být správně vyřešena. Konec hybridních zařízení – žádná hospoda s kuřárnou a kuřárna s nekuřáckým salónkem. Podnik je jasně (třeba povinnou obří značkou na dveřích!) označený jako takový či makový. Obě dvě masivní části společnosti si chodí do druhu podniku, který jim vyhovuje. Zavřené dveře a za nimi svobodný projev každého plnoletého člověka.

Teď se však podívejme na realitu, kterou vláda schválila. Kromě vybraných „kluboven“ a jiných šmelítek jsou všechny hospody bez cigaret. Kuřáků neubyde, přes všechny zdražení, nápisy, obrázky a podobné nesmysly hovoří statistiky jasně – počty se nemění. Většina hospod nemá zahrádku nebo nějaký dvorek, kam by náruživé čoudily pustila. A kam si tedy takový člověk osmkrát za večer půjde společně s půlkou hospody stoupnout? No přece před dveře, kam podnik ochotně umístí i popelníček. Nekuřáci ať se připraví. Od 1. června 2017 projde každý povinně dvoumetrovou kouřovou clonou při vstupu do jakéhokoliv zařízení. Dobrá práce, politici. Tleskám a kdybych měl klobouček, tak ho smeknu.

Klíčová slova: zákaz kouření, cigarety, glosa

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.