13.11.2019 10:27


Ekologie v komunálních službách: Nový elektromobil má šetřit planetu a městskou infrastrukturu

Autor: Hana Štefánková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Elektromotory v osobních automobilech jsou mezi lidmi již pár let známé. Čeští vynálezci však přichází na poli ekologických vozů s úplnou novinkou. Jde o multifunkční komunální elektromobil, vybavený automatickou převodovkou a maximální rychlostí až sto kilometrů v hodině. Díky menším rozměrům se s ním má snadněji manévrovat v těžce dostupných prostorech.

Konatelé společnosti NWT

Praha – Udržitelný způsob dopravy ovládá ve dvacátém prvním století světové trendy. Jinak tomu není ani v Česku. Ekologický přístup se tu však netýká jenom vozidel na přepravu osob. V pražském Autoklubu České republiky včera představila zlínská technologická a inovační společnost New World Technologies (NWT) svůj nejnovější projekt. Jde o světově první multifunkční, elektrické komunální vozidlo, s prý nulovými emisemi. Výrobci také slibují, že bude nízkonákladové a šetrnější k infrastruktuře i obyvatelům.

Vůz má být vhodný k řadě činností – k údržbě cest, správě parků, údržbě zeleně, úklidu, pracím na staveništi nebo správě výrobních areálů. Díky menším rozměrům se bude moct dostat i do obtížně dostupných míst. Inspirací pro projekt se stal celosvětový koncept Smart city ready, který pojednává o udržitelném směřování moderních technologií.

„Město to není jen architektura. Atmosféru tvoří drobnosti. Čistota, klid, s péči udržované prostory a vzduch, který se dá dýchat. Chceme ukázat, že i komunální služby můžou mít pozitivní vliv na vizuální podobu města a jeho vnímání jak místními obyvateli, tak turisty,“ zhodnotil marketingový ředitel NWT Miroslav Kaleta.

Vlastnosti nového komunálního elektromobilu

„Auto má permanentní pohon zadní nápravy s možností připnout přední nápravu. Je v něm také možnost redukce rychlosti a automatická převodovka,“ upřesnil autor myšlenky komunálního elektromobilu Ladislav Chudý. Dodal, že vozidla budou vždy vyrábět na zakázku, přičemž společnost dokáže v současnosti vyrobit kolem dvě stě vozů ročně. 

Důležitým aspektem při provoze elektromobilů je ekologické získávání energie potřebné na pohon vozů. V České republice se totiž tato energie z většiny získává spalováním uhlí, co v konečném důsledku znamená větší zátěž pro ovzduší, než používání spalovacích motorů. „Jediné emise, které mohou vznikat při provozu elektromobilů, jsou ty, které vznikají při výrobě samotné elektrické energie. Je proto žádoucí využívat obnovitelné zdroje energie, produkující co nejméně škodlivin,“ uvedl předseda Asociace pro elektromobilitu České republiky Jaromír Vegr.

Základní cena auta je stanovená na 3,2 milionu korun. Města a obce můžou požádat o dotaci. Za pět let jim má vozidlo ušetřit 600 tisíc korun oproti konvenčním komunálním vozům. Zájem už projevili první města. V příštím roce chtějí tvůrci začít se sériovou výrobou.

Klíčová slova: elektromobil, komunální vůz, ekologie, Smart city ready, modernizace

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.