10.04.2017 11:57


Dvoutýdenní Velikonoční festival duchovní hudby v Brně začal Matoušovými pašijemi

Autor: Lenka Jebáčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Osm koncertů v šesti různých brněnských chrámech mohou lidé vyslechnout na Velikonočním festivalu duchovní hudby, který potrvá od 9. do 23. dubna. Na jeho včerejším zahájení členové polského sboru zahráli vrcholné dílo Johanna Sebastiana Bacha – Matoušovy pašije.

Orchestr z minulých let festivalu. Foto: archiv Filharmonie Brno

Brno – Velikonoční festival duchovní hudby zahájil polský sbor Capella Cracoviensis koncertem Matoušovy pašije. Návštěvníci se šestadvacátého ročníku festivalu zúčastnili v neděli večer v kostele svatých Janů v Brně.

Tématem letošního ročníku jsou Svědkové, svědectví. „Téma bylo inspirováno pětistým výročím reformace,“ uvedl náměstek brněnského primátora Petr Hladík. Pašije jsou rozdělené na dvě části. V první polovině koncert popisoval Jidášovu zradu a zatčení Ježíše velekněžími. Druhá část sledovala Ježíšovo utrpení a následnou smrt na kříži. Základní dějovou linii tvořily biblické texty, které zpěváci přednášeli v recitativech. Všechny texty diváci sledovali v českém překladu na titulkovém plátně.

Ani výběr kostela nebyl náhodný. „Největším kostelem, kam se vejde celý orchestr, je Petrov. Tam je ale problematická akustika. Kostel svatých Janů je sice menší, ale má nejlepší akustiku v Brně. A navíc je tam teplo,“ řekla manažerka festivalu Lucie Šnajdrová.

Koncertu se účastnilo téměř čtyři sta lidí. Podle Šnajdrové návštěvnost celého festivalu mírně klesla, protože se koncerty odehrávají i v jiných kostelech než na Petrově. Průměrnou účast odhaduje na necelých dvě stě padesát lidí. „Na festival chodím pravidelně. Letos jsem tu již po páté. Většinou se účastním téměř všech představení,“ uvedla účastnice Matoušových pašijí Markéta Vlková.

Zájemci se mohou těšit na sedm koncertů, které v dalších dnech následují. Patří mezi ně například nejprodávanější koncert Apoštol Pavel od Felixe Mendelssohna Bartholdyho či Svědectví svatých v poezii a hudbě Hildegardy z Bingenu. „Letos jsme do hlavního programu zařadili i belgický soubor Graindelavoix, což je opravdu velkolepé dílo,“ řekla Šnajdrová. Součástí festivalu jsou kromě tradičních koncertů také temné hodinky v závěru svatého týdne. Jedná se o koncerty při svíčkách.

Velikonoční festival duchovní hudby vznikl roku 1992 jako první festival svého druhu v České republice. Zaměřuje se především na koncerty duchovní hudby, které jsou tematicky spjaté s liturgicky významným obdobím Velikonoc. Každoročně se odehrává ve dvou týdnech, mezi Květnou a Bílou nedělí.

Klíčová slova: festival, koncert, Velikonoční festival duchovní hudby, kostel, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.