18.05.2016 18:28


Dvoutýdenní fanoušci

Autor: Martin Zíta | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Chlebíčky na stůl, trikoloru na tvář a fotku na sociální síť. Je třeba ukázat, kdo je Čech a kdo stojí za svým národem. Ne, není 17. listopadu nebo 28. října, situace je mnohem vážnější, začalo mistrovství světa v hokeji a českému týmu se daří. Vhodnější čas na vnitřní vlastenecké a trenérské pudy aby člověk pohledal. Není třeba vědět, kde Roman Červenka hraje. Hlavně, že je srdcař a pozvánku na turnaj neodmítl. Červ, přezdívky jsou základ, není jako primadony z NHL.

Mistrovství světa v hokeji, dva květnové týdny, kdy se v hospodách a domácnostech probouzí deset milionů trenérů, sportovních psychologů a bijců do českých hrudí. Klíčový zápas je čtvrtfinále. Postoupíme ze skupiny, a pak se může stát cokoliv, zní expertní rozbor v úvodních dnech šampionátu. Čtvrtfinálové zaklínadlo zná každý správný fanoušek.Martin Zíta. Foto: Markéta Puldová

Stejně tak bleskově odhalí, kdo je srdcař, kdo na ledě jen klouže a kdo je zrádce. Do poslední kolonky spadá každý hráč, který nabídku reprezentovat odmítne. Ve většině případů splňuje ještě jednu podmínku – hraje v NHL. Takový hokejista je rozmazlený Amerikou a nechápe, jaká čest je hrát na mistroství světa. Na tom, že poslední měsíc za mořem odehrál s prášky proti bolesti a sotva chodí, nesejde. Srdíčko má správně bít jen pro nároďák.

Když se trenérovi podaří dostat záškodníky z týmu a správně poskládá lajny, ač samozřejmě by někoho z druhé mohl přehodit do čtvrté a naopak, má třicet let zkušeností, ale nevidí to, co každý u televize, je cesta otevřená. Dáme do toho všechno, půjdeme štěstíčku naproti a když neurazíme hokejového boha, mělo by to vyjít. Jen by Pasta neměl tolik míchat pukem a Kašpi by měl víc střílet.

Pak už je tu samozřejmě jenom ono čtvrtfinále. Když vyhrajeme, zlato je určitě naše a zahopsáme si na Staromáku. Když kluci zápas pravdy nezvládnou, určíme viníka, zatlačíme slzu, na rok uklidíme svůj hokejový dres a po čtyřech letech oprášíme fotbalový. Za necelý měsíc přece začíná EURO. Fotbalisté jsou sice primadony už z principu, ale do balónu umí kopnout každý, rozumuje se tedy ještě lépe.

Klíčová slova: hokej, mistrovství světa, národní tým, fanoušci

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.