08.05.2019 16:37


Dvě srdce, dva milenci, dva autoři. V brněnské kavárně Era je nová instalace s názvem Romeo a Julie

Autor: Helena Havranová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Ve funkcionalistické kavárně Era uvidí návštěvníci až do konce srpna sochu Terezy Holé a Hynka Skotáka. Objekt dvou srdcí, který se nachází na venkovní terase kavárny, autoři nazvali Romeo a Julie. „Instalaci doplňuje i cyklus kreseb od Terezy Holé, které jsou uvnitř kavárny,“ uvedl kurátor výstavy Šimon Kříž na vernisáži, která byla v úterý 7. května. 

 

Vernisáž zahájil svou recitací herec divadla na Vinohradech Marek Holý

Brno – Romeo a Julie jako dvě srdce spojená kovovou rourou. Tak vypadá nová dekorace od sochařů Terezy Holé a Hynka Skotáka v brněnské kavárně Era. Objekt v pop artovém stylu uvidí návštěvníci na venkovní terase kavárny až do 31. srpna.  

Jejich výtvor nazvaný Romeo a Julie ztvárňuje postavy Shakesperovy stejnojmenné tragédie. „Zobrazuje dvě popartová srdce ve funkcionalistické architektuře kavárny Era, což kontrastuje s klasickým námětem renesanční Shakespearovy hry Romeo a Julie,“ vysvětlil kurátor výstavy Šimon Kříž.

Celou výstavu uvedla vernisář v úterý 7. května. Slovy „směje se jizvám, kdo rány nikdy nepocítil,“ ji zahájil herec divadla na Vinohradech Marek Holý. Několik minut dlouhý úryvek ze hry Romeo a Julie recitoval z terasy nad kavárnou, která symbolizuje veronský balkon, na kterém si zamilovaná dvojice v Shakespearově tragédii vyznává lásku.

Oba autoři projektu spolu už v minulosti spolupracovali například na pražské výstavě Horny/Born nebo na instalacích Full moon, Amor's attack a Miracle. Projekt Romeo a Julie je už jejich páté společné dílo. „V naší autorské dvojici je Tereza trochu pracovitější, já jsem spíš za Julii,“ řekl s úsměvem Skoták na otázku, jako který ze zamilované dvojice Romea a Julie se víc cítí.

Organizátoři projekt připravovali více než rok a přestože v kavárně návštěvníci spatřují výstavy často, sochařská instalace je novinkou. „Nápadu sochařské instalace jsme byli velmi nakloněni, protože jsme tu ještě nic takového neměli,“ doplnil Kříž, který na organizování instalace spolupracoval s kurátorkou Annou Königovou.

Součástí výstavy jsou také kresby Terezy Holé, na kterých jsou řezy lidského těla. Podle autorky díla znázorňují anatomické momentky partnerského vztahu. Kresby, které si mohou zájemci také koupit, uvidí na zdech kavárny návštěvníci až do 7. června.

Klíčová slova: výstava, kavárna Era, pop art, sochařství, Romeo a Julie, Tereza Holá, Hynek Skoták

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.