17.03.2019 21:35

Dvě penalty, tři body. Sparta doma udolala Sigmu

Autor: Jiří Černý | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Sparta i v šestém zápase udržela jarní neporazitelnost. Po mizerné první půli hráči Sparty přidali a otočili nepříznivý vývoj na konečných 2:1. Viktoria Plzeň už má na Spartu náskok pouhých pět bodů.

Sparťané slaví šestou výhru v řadě. Foto: Jiří Černý

Praha – V pětadvacátém kole přivítali fotbalisté AC Sparta Praha na svém trávníku SK Sigmu Olomouc. Forma obou týmů v jarní části slibovala kvalitní podívanou na pražské Letné. Sparťané bez zraněného lídra Bořka Dočkala nezahájili zápas nejlépe a v poločase odcházeli do kabin s jednogólovou ztrátou. Po přestávce však nastoupili s hladem po vítězství, zlepšenou hrou a zvýšeným důrazem. Dva pokutové kopy v rozmezí pěti minut proměnil gabonský záložník Guélor Kanga a Sparta tak slavila šesté vítězství v řadě.

Hanáci přijeli do Generali areny s aktivním přístupem a odvážnou hrou plnou napadání. Krajní záložníci Falta a Zahradníček brousili postranní čáry a snažili se centry nacházet hrotového útočníka Nešpora. Do patnácté minuty měli převahu, poté se hra vyrovnala. Do konce prvního poločasu tak diváci viděli pokusy o zakončení na obou stranách, olomoucký Martin Sladký v šestatřicáté minutě vyzkoušel i nůžky. Ani on, ale ani Kanga po rohovém kopu na druhé straně hřiště nedokázali míč usměrnit mezi tři tyče.

Hráči Sparty už mysleli na poradu mezi poločasy, když Plšek v poslední minutě prvního poločasu našel na středu hřiště volného Faltu. Ten si ještě navedl míč na svoji levačku a ranou ze střední vzdálenosti k levé tyči rozesmutnil příznivce letenského klubu. „Hráli jsme trošku bohorovně. Věděli jsme, že Olomouc nemůžeme nechat rozběhat, ale přesto jsme se stáhli zpátky a nechali soupeře kombinovat, v čemž jsou ohromně silní,“ řekl k prvnímu poločasu trenér Sparty Zdenek Ščasný.

Do druhé půle nastoupili sparťané jako vyměnění a Hanáci se uchýlili k brejkové hře.  V osmapadesáté minutě se poprvé rozvlnila síť za olomouckým brankářem Buchtou. Asistent rozhodčího však viděl Tettehovo postavení v ofsajdové pasti Sigmy a gól tak nemohl platit. Pražané ale pokračovali v dobývání Buchtovy pevnosti.

Když Chipciu nastřelil ruku stoperovi hostů Benešovi, celá Letná žádala odpískání jedenáctky. Rozhodčí Ardeleánu ruku neviděl a situací se nezabýval. Hra pokračovala na druhou stranu, kde Hanáci vybojovali roh. Než jej však stihli rozehrát, sudí pozastavil hru, ukázal napřed na své ucho a následně prsty nakreslil do vzduchu obdélník na znamení přezkumu situace za asistence videorozhodčího. Po zhlédnutí záznamu ukázal s odstupem téměř tří minut od incidentu na penaltový puntík. Kanga se přízemní ranou k pravé tyčce nemýlil.

O pět minut později se nesmyslně provinil proti pravidlům Jemelka. Tetteha na malém vápně stoper nakopl bez kontaktu s míčem a o penaltě tentokrát nebylo pochyb.  Balon si na puntík postavil opět Kanga a ranou pod břevno nedal Buchtovi sebemenší šanci.

Závěr zápasu sparťané ovládali. Sigma se ještě snažila o zdramatizování, ale po druhé žluté kartě pro Nešpora už v deseti neměla sílu na vyrovnání. „Karetní prohřešky budeme muset interně řešit, hráči si nemohou dovolit takto zbytečně oslabovat mužstvo. Plšek dostal čtvrtou žlutou a bude příště také chybět,“ zlobil se po zápase trenér sigmy Václav Jílek.

Sparta se v tabulce přiblížila k druhé Plzni na rozdíl pěti bodů a bude tak usilovat o příčku zajišťující postup do kvalifikace Ligy mistrů. Hanáci naopak prohrou klesli na desátou příčku a budou mít ještě plné nohy práce, aby udrželi šanci na druhou ligovou skupinu, ve které se bude hrát o účast v evropských pohárech.

Klíčová slova: fotbal, Sparta, Sigma, Praha, Olomouc