24.11.2014 22:16


Dvanáctiletý chlapec není dospělá osoba

Autor: Marek Osouch | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Divoký západ dokáže být drsnější, než si myslíme. Hocha, který si hrál v sobotu na hřišti v americkém Clevelandu, zastřelili přivolaní policisté. Měl u sebe zbraň. Jestli ale byla opravdová, policisté před střelbou nezjišťovali. Dítě s pistolí není ve Spojených státech nic neobvyklého, přesto by na prvním místě mělo být ohleduplnější jednání než s dospělým člověkem.

V americkém městě Cleveland si v sobotu hrál dvanáctiletý chlapec. Na policii po chvíli zavolal muž, že se na hřišti pohybuje hoch s pistolí. Dodal však, že může jít jen o napodobeninu a dětskou hračku. Když strážníci dorazili na místo, vyzvali chlapce, aby se vzdal. Dítě ale sáhlo po zbrani a v ten moment na něj vystřelil muž zákona dvě rány. Jedna ho měla zasáhnout přímo do břicha. Na následky zranění další den v nemocnici zemřel. Policie předem ani nezjišťovala, zda má skutečně pravou pistoli. Automaticky předpokládala, že ano.

Pro Spojené státy americké jsou střelné zbraně typické jako pro Čechy pivo. Necelých devadesát procent Američanů nějakou vlastní. Není neobvyklé narazit na internetu na záběry desetiletých dětí střílejících ze skutečných pistolí. Nejednou se stalo, že dítě doma nešťastnou náhodou zasáhlo jednoho ze svých rodičů.

Nyní tu máme další neštěstí a nabízí se otázka, proč policisté nejdříve situaci řádně nezmapovali. Podle vyšetřovatelů nevěděli,  že se může jednat jen o repliku, jak  uvedl volající. Faktem ovšem zůstává, že s dvanáctiletým dítětem jednali jako s dospělým. Chlapec si mohl myslet, že je to jen nějaká hra. Třeba chtěl zbraň pouze ukázat. V okamžiku, kdy ji vzal do ruky, už ale bylo pozdě. Strážník dvakrát vystřelil. Jeho postup mohly zapříčinit neustálé tragédie na amerických školách. Nejednou se stalo, že do nich někdo vtrhl a postřílel mnoho studentů. Tyto zkušenosti mohly u muže vyústit v jediný závěr – je skutečná. Přitom se stačilo na věc zeptat.

V českých končinách je střelba na dítě něco nepředstavitelného. Právo nosit zbraň dává USA jiný rozměr. Navzdory mnoha tragédiím je jakýkoli návrh na zrušení tohoto práva velmi vzrušivým momentem v celé americké společnosti. Zastánci argumentu, že se jedná o ústavní právo každého obyvatele, zůstávají stále v přesile. Navíc si nemyslím, že to poslední událost jakkoli změní. Policisté nejspíš dostanou trest, dál se však věc řešit nebude.

Klíčová slova: USA, střelba, zbraně

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.