06.04.2018 10:52


Duševní onemocnění není ostuda. Měsíc bláznovství bude v Brně celý duben

Autor: Jana Hostičková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Lidé by se neměli stydět za bolest duše. Takto moravská organizace Práh pravidelně otevírá téma duševních onemocnění i široké veřejnosti. O středeční zahájení Měsíce bláznovství se postarala Zeď bláznovství na náměstí Svobody a veřejná debata o reformě psychiatrie. Organizátoři chystají v průběhu dubna i další akce.

Pracovnice a dobrovolnice organizace Práh, autor: Jana Hostičková

Brno – Organizace Práh se pokouší bořit předsudky o duševním onemocnění. Každý duben se snaží toto téma přiblížit veřejnosti a nabízet pomoc lidem, kteří dosud svou vnitřní bolest tajili. Možnost zamyslet se nad svými duševními problémy nebo získat odbornou pomoc, měli kolemjdoucí na náměstí Svobody u Zdi bláznovství. Vyjádřit svůj názor zase mohli v Café Práh při debatě o změnách psychiatrie.

Kromě pomoci lidem s duševním onemocněním se organizace pokouší zbavit veřejnost předsudků o nemocech duše. „Naše organizace dává možnost lidem s duševním onemocněním vrátit se znovu do normálního života. V dubnu jsme se rozhodli prezentovat svoji činnost pro veřejnost. Snažíme se snížit negativní názory, které ve společnosti o duševních nemocech často kolují,“ řekl koordinátor akcí Café Práh Michal Šimíček. Na Měsíci bláznovství spolupracují i s centrem Anabell, Psychobraní nebo Nevypusť duši.

Zeď bláznovství byla na náměstí Svobody tři dny. „Upozorňujeme kolemjdoucí na duševní nemoci. Lidé mohou na zeď napsat, z čeho blázní, a co jim pomáhá, aby se nezbláznili,“ uvedla koordinátorka dobrovolníků organizace Práh Kateřina Václavičová. Návštěvníci si mohli s pracovníky a dobrovolníky přímo na místě popovídat o tom, co je zajímá nebo trápí. „Zastavují se u nás lidé různého věku. Máme tady aktivity pro studenty i pro starší lidi. Za dva dny se u nás zastavily přes dvě stovky lidí, hlavně v odpoledních hodinách,“ dodala Václavičová.

Měsíc bláznovství bývá pravidelně dubnu. „Akci pořádáme téměř devatenáct let. Snažíme se oslovit různé cílové skupiny. Ve středu jsme pozvali odborníky, abychom jim představili naši práci. V podvečer byla veřejná debata o reformě psychiatrie, kde se kromě odborníků vyjádřili i lidé z publika,“ vysvětlila ředitelka sdružení Práh Blanka Veškrnová.

Pracovníci také vyrazí do škol, kde mají pro studenty většinou připravený program na téma: Jak poznám, že už jsem se zbláznil. Návštěvníci mohou v příštích dnech a týdnech přijít do Café Práh  na vernisáž nebo koncert. Zájemci se mohou přihlásit na workshop o tom, jak se mít rád.

Klíčová slova: Měsíc bláznovství, Zeď bláznovství, duševní onemocnění, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.