09.10.2018 18:00


Dumpster diving je disciplína pro otrlé

Autor: Klára Zajíčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Ročně na každého Evropana připadá až sto kilogramů vyhozených potravin. Taková je statistika Organizace pro výživu a zemědělství. Pro představu, obchodní dům Tesco vyhodil uplynulý rok více než šest a půl tisíc tun potravin. Mnohé potraviny, které končí v popelnicích, se však dají dále konzumovat. To potvrzují příběhy jedinců, kteří provozují takzvaný dumpster diving.

Potraviny nalezené při dumpsterdivingu

S dumpster divingem, v českém překladu doslova potápěním se do popelnic, má zkušenost řada lidí. Dělají to, protože jim vadí plýtvání potravinami. Jídlo v dobrém stavu rozdávají potřebným, nebo jim tato činnost finančně ulehčuje pobyt v cizí zemi. V popelnicích za obchodními domy se dá najít ledacos. Podle dvacetiletého studenta Andreje vyžaduje dumpster diving sebezapření a odvahu. „Poté, co jsem poprvé skočil do kontejneru, už jsem neměl zábrany,“ popisuje první zážitek. Na začátku byl ale skeptický k tomu, jestli se dá v popelnicích něco najít.

Potraviny nalezené v popelnici přitom závadné nejsou. „Jídlo, které řetězce vyhazují je skoro stejné jako na pultech,“ vysvětluje pětadvacetiletý student Stanislav. „Najít se dá ovoce, zelenina a pečivo, balené věci z řetězců totiž končí v drtičce,“ doplňuje Stanislav. „Skoro vždy najdete banány, nesmí na nich totiž být žádné hnědé flíčky,“ popisuje zkušenost s norskými obchody jednadvacetiletá Lucie.

Podle dvaadvacetileté Mari se dá najít skoro všechno od peněz až po různé potraviny. Nalezené jídlo nemá pro vlastní spotřebu, ale rozdává ho potřebným lidem. Projekty typu veřejná lednice, kam lidé dávají přebytečné potraviny, podle ní upadají. „Jídlo nechávám na lavičkách na náměstí nebo zastávkách. Lidé si ho pak sami rozeberou,“ vysvětluje Mari co se děje s nalezenými potravinami. „Při dumpster divingu v Česku jsme získávali jídlo, ze kterého jsme vařili pro Food not bombs,“ hovoří pětadvacetiletá Lada o činnosti pro organizaci, která zdarma rozdává veganské a vegetariánské jídlo.

Dumpster diving je v České republice nelegální, to je také důvod, proč nejsou v článku uvedena celá jména. Vybírání potravin z cizích kontejnerů je považováno za krádež, proto také dumpster diving v České republice vyžaduje odvahu. „V Česku si vlastně říkáte o honičku s policií,“ vysvětluje Lada. Většina kontejnerů u nákupních center je totiž pod kamerou a opatřená zámkem. „Sice se to nesmí, ale zároveň je to morální. Podle mě je větší problém, že se vyhazuje do popelnic jídlo, které je ještě jedlé,“ vysvětluje Lada důvody, proč porušuje zákon.

Dvaadvacetiletá Mari si vykládá dumpster diving podobným způsobem: „Vadí mi, že potraviny, které jsou v pořádku, shnijí v popelnicích.“ Pětadvacetiletý Stanislav se zatím nesetkal s tím, že by na něj někdo zavolal policii, nebo ostrahu. „Spíše jsem potkal další dumpstery,“ hovoří o svých zkušenostech. Potvrzuje, že si obchody své kontejnery zamykají. „Chodím jen na místa, která jsou volně přístupná,“ doplňuje. Přístup ke kontejnerům se podle Mari však může omezit, když lidé kolem popelnic dělají nepořádek. To vede obchody k tomu, že zavádějí klece nebo drtičky.

„Obchody si nemohou dovolit, aby jídlo zůstalo na prodejně v den expirace. Do slev se dostane jen občas,“ vypráví jednadvacetiletá studentka Lucie, jak probíhá dumpster diving v Norsku. Pro místní dumpstery existuje mapa. Lidé si mezi sebou dávají tipy. Za obchody bývá obrovský kontejner, který je v pondělí plný. Chodí se těsně po zavíračce. Lepší je podle Lucie jít ve dvou. „Jídlo je ve velkých černých pytlích, uvnitř bývá ještě zabalené. Potom se spravedlivě rozdělí,“ vysvětluje Lucie. V Norsku je dumpster diving výhodný pro studenty a cizince. Chleba zde pro představu stojí devadesát korun.

„V některých situacích můžete ušetřit skutečně balík,“ hovoří Lada. Popelnice vybírala na stážích v Americe, kde podle ní není problém s legalitou a nemusela tak nakupovat téměř nic. Dvacetiletý Andrej také zažil dumpster diving poprvé v zahraničí: ,,Poprvé jsem dumpsteroval na Islandu, kde se to opravdu hodilo,“ vypráví. Zde se mu také podařilo najít nejlepší úlovky.

Klíčová slova: dumpster diving, freegan, plýtvání, obchody

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.