08.04.2020 12:38


Druhý termín přijímacích zkoušek na střední školy nebude, znevýhodní to především děti ze sociálně slabších rodin

Autor: Zuzana Zavadilová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Přijímací zkoušky na střední školy a gymnázia budou žáci psát jen v jednom termínu. Mimořádnou úpravu zákona, která toto omezení zavedla, už schválil parlament a podepsal ji prezident Miloš Zeman.

Ilustrační foto z fotobanky Unsplash. Autorka snímku je Taylor Wilcox

Česko – Téměř čtyři a půl tisíce lidí podepsalo petice za zachování dvou termínů přijímacích zkoušek na střední školy. Žáci, rodiče i učitelé považují opatření za nespravedlivé a příliš přísné. Učitelská platforma upozorňuje na to, že se toto rozhodnutí nejvíce dotkne dětí ze sociálně slabších rodin.

„Může to vést k ještě většímu rozevírání nůžek ve společnosti mezi dětmi z lépe situovaných rodin, které svým dětem mohou zajistit kvalitní přípravu včetně testů nanečisto, a dětmi z chudších rodin,“ podotkla předsedkyně Učitelské platformy Petra Mazancová. Podle ní je především pro žáky, kteří neměli možnost se zapojit do dlouhodobé přípravy, první pokus novou situací, s níž se setkávají poprvé v životě. Při opakovaném pokusu si mnohdy lépe rozvrhnou čas, opadne jejich nervozita a dosáhnou lepších výsledků.

Nákup příruček, cvičebnic, online testů nebo placeného doučování si některé domácnosti nemohou dovolit. „Jsem samoživitelka a mé děti čekají přijímačky. Vůbec je k učení motivovat je v této době velice náročné. S mnoha úlohami jim ani nedokážu pomoct,“ popsala matka dvou dětí Věra Budzinová.

Společnost Scio na koronavirovou krizi zareagovala tím, že část online testů zpřístupnila zdarma. Děti se však na zkoušky mnohdy připravují i několik měsíců.  „Už tak absurdní jednotné přijímačky, netestující připravenost uchazečů pro danou školu, ale spíš ochotu podstoupit martyrium příprav, dostaly další ránu,“ vysvětlil Robert Haken, který petici za zachování dvou termínů podepsal. „Započítání lepšího výsledku ze dvou termínů může aspoň trochu zmenšit výkyvy a pomoci spravedlivěji seřadit uchazeče,“ dodal.

Podle ministra Plagy resort školství neplánuje obnovit dva termíny zkoušek na střední školy. V pořadu Otázky Václava Moravce řekl, že při rozhodování zohlednil především zdravotní a epidemiologické hledisko. Opozice podala pozměňovací návrh, který měl dva termíny zkoušek zachovat, ten však neprošel. „Naše možnosti jsou teď poměrně omezené. Pokud se však naskytne příležitost, debatu o přijímacích zkouškách znovu otevřeme,“ uvedl člen Pirátů Martin Úlovec, který se zaměřuje na školství.

Rodiče i žáci často argumentují tím, že zatímco maturantům se pravděpodobně situace ulehčí, děti před přijímačkami toto opatření znevýhodní. „Dva termíny podle mého názoru Cermat tak nezatíží a děti budou více v pohodě,“ dodala Ilona Ledvinová, která své dceři nyní pomáhá s přípravou na zkoušky.

Klíčová slova: školství, přijímací zkoušky, dopady krize

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.