02.10.2015 23:28


Druhé Brno láká dobrodružné duše

Autor: Martin Vérteši | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Ulice a uličky Brna známe velice dobře nejspíš všichni. Někteří možná znají i podzemní prostory, do kterých se můžete za menší poplatek s průvodcem v moravské metropoli podívat. Málokdo však ví, že Brno má i druhou tvář. Ve zdejší komunitě pátračů je celý tento „svět” pod Brnem nazýván Druhé Brno.

Podzemí pod Pekařskou ulicí. Autor: Jiří Kalina.

Bylo by přinejmenším zvláštní, kdyby město s takovou historií, jako je Brno, nedisponovalo žádným podzemím. Sklepení budov, kanalizační štoly, pozůstatky obranných a spojujících chodeb. To vše se v Brně nachází přímo pod rušnými ulicemi a našince možná překvapí, kolik toho je.

Průzkumem všeho, co jen trochu zavání podzemním dobrodružstvím, se jistě zabývá množství part a skupin v celém Brně. Na půlnočních cestách s jednou z nich je cítit vzrušení z možných nových objevů a dobrodružná duše, sídlící v každém z pátračů.

 

Nejjednodušším klíčem k objevení zajímavé podzemní chodby či dokonce celého labyrintu je všímání si svého okolí, v tomto případě především kanalů po celém městě. Pod jedním druhem poklic se totiž téměř vždy skrývá něco zajímavého. Jako například sklepení pod Orlí ulicí, do kterého pronikáme. Jde o pozůstatek spojovacího systému podzemních chodeb mezi několika domy, jako většina podzemních prostor v centru města jsou chodby a místnosti sanovány a mohou se tak chlubit stěnami z krásných cihel.

 

Značně rozsáhlejší systém štol se nachází na ulici Pekařské. Tato ulice je mezi brněnskými pátrači proslavená, koneckonců se zde odehrává i příběh tragicky zmizelé Marie Bartošové, která se údajně v systémech štol ztratila v roce 1976. Podzemí, které čítá dokonce několik pater, popisují pátrači ve stejné ulici pod bývalou konzervárnou Fruta. Více si o tom můžete přečíst např. na webu Správným směrem, kde se nachází také interaktivní mapa Druhého Brna.

 

Kolik takových sklepení, chodeb a štol v Brně je, to neví ani ti nejzasvěcenější. Jednoduše se pořád objevují nová a nová. Některá místa už se ale stávají legendárními. Např. Tramvajová štola pod Špilberkem nebo Krysí štola tamtéž. Druhá jmenovaná byla pravděpodobně budována pouze jako odvodňovací chodba, dnes se však dá při znalosti vhodného vstupu projít ze Špilberka až na zmíněnou Pekařskou ulici.

 

Vyprávění pátračů o sklepech pod Římským náměstím či o gotických sklepeních pod Jezuitskou ulicí mě nenechávají chladným - Druhé Brno je hned za dveřmi.

 

Podzemí pod bývalou konzervárnou Fruta. Autor: Jiří Kalina.

Klíčová slova: Brno, podzemí, chodby

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.