14.12.2019 23:35


Dřív jsme pili z rebelie a kvůli vlivu kamarádů, teď je alkohol běžnou součástí našich životů, shodují se studenti.

Autor: Ondřej Fajstavr | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Češi se v konzumaci alkoholu celosvětově drží na předních příčkách. S alkoholem má zkušenost většina mladistvých. Námi dotázaní studenti vysokých škol uvádějí, že začali s konzumací alkoholu průměrně mezi čtrnácti až šestnácti lety.

Brno— Dříve šlo prý o rebelii, ochutnání zakázaného ovoce a podlehnutí tlaku kamarádů. Nyní je pro některé z dotázaných alkohol neodmyslitelnou součástí života a většina z nich si nedokáže představit posezení s přáteli bez jeho konzumace.

„Začal jsem pít tak kolem čtrnácti, teď piju víc než tehdy, ale z jiných důvodů. Dřív šlo o rebelii, kolektivní snahu být cool. Šlo nám o to se prostě hodně opít a dělat blbosti. Dneska jde také o zábavu, ale už trochu na úrovni, každopádně pití teď patří k mému životu,“ vysvětluje jednadvacetiletý Albert. 

Vždy však nemusí jít jen o pití ve velké míře.  Jednadvacetiletý Jáchym přiznává, že také začal pít kolem čtrnácti let, nejednalo se ale o bezhlavou konzumaci. „Nikdy jsem nebyl typ, co by se opíjel do extrémů, šlo spíš o sociální rozměr a taky o příchuť něčeho zakázanýho. Teď piju stejně často, ale zaměřuji se spíš na kvalitu a chuť, mám třeba rád whiskey,“ říká.

Všichni dotázaní studenti se shodují na tom, že alkohol nebylo těžké sehnat. „Neřekla bych, že bylo příliš těžké se k alkoholu dostat, se spolužáky už jsme věděli, ve kterých podnicích nám nalejí. Nejčastěji jsme pili pivo nebo víno,“ vzpomíná třiadvacetiletá Sára.

„Pili jsme venku, měli jsme vytipované večerky, kde nám vždycky prodali flašku tvrdého, do hospod jsme nechodili, bylo to dražší a měli jsme strach z policejních kontrol. Jsme pořád ta samá parta, jediná změna je ta, že už jsme všichni plnoletí a máme víc peněz, takže chodíme do hospody,“ osvětluje devatenáctiletá Gabriela.

Ministerstvo zdravotnictví, Všeobecná zdravotní pojišťovna a Úřad vlády v říjnu letošního roku odstartovali kampaň (Ne)pít je normální, která má za cíl kromě jiného upozornit na rizika spojená s konzumací alkoholu mladistvými.

Tento text je součástí speciálu o alkoholu, více zde

Klíčová slova: Alkohol, pití mladistvých

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.