26.03.2016 21:05


Dramatická tvorba Tennesseeho Williamse oslovuje i současné diváky

Autor: Anna Tišnovská | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Od narození slavného amerického dramatika Tennesseeho Williamse uplynulo již sto pět let, ale jeho hry jsou stále celosvětově oblíbené. Zájem diváků je pochopitelný – vypjatá psychologická dramata a konflikty mezi lidskými osudy jsou nadčasové. Navíc si každý v hořké komedii najde kousek sebe a alespoň jednou se sobě může od srdce zasmát.

Veřejností vnímaný jako talentovaný, sebevědomý a úspěšný autor, v soukromí ustrašený a citově rozervaný muž trpící hlubokými depresemi. Americký dramatik Tennessee Williams byl postavou veskrze kontroverzní, jeho hry si však získaly uznání kritiků i tisíců diváků po celém světě. Kouzlo jeho příběhů je přitom velice jednoduché. Tennessee Williams, autor oceněný dvěma Pullitzerovými cenami, píše o prostých osudech lidí, které jsou tak opravdové, že se v nich každý alespoň na okamžik pozná.

Úspěch nadaného spisovatele byl již od počátku jeho tvorby provázen nešťastnými okolnostmi v soukromém životě. Ať už sám vnitřně bojoval se svým jižanským původem, nebo se snažil před veřejností skrývat homosexualitu, vždy se musel uchylovat do ústranní a trpěl osamělostí, která se promítá i do jeho her. Sužovaly ho také neustálé obavy o vlastní duševní zdraví, protože u jeho sestry se projevila dědičná psychická choroba, kvůli níž musela podstoupit lobotomii. Upadal do úzkostných stavů, které řešil alkoholem a množstvím léků na uklidnění. Samota a deprese se mu pravděpodobně staly osudnými, když si v jedenasedmdesáti letech vzal život.


Tennessee Williams | Zdroj: Wikimedia commonsOsamělost a strach prolínají všechny Williamsovy hry, což vzbuzuje u současných diváků lítostivé pochopení. Tragickomická psychologická dramata z pera rozpolceného autora nabývají na aktuálnosti tím více, čím znatelnější je prohlubování samoty v moderní společnosti. Podobně jako Williamsovi hrdinové jsou i dnešní lidé vystavováni konvenčním očekáváním a nesplnitelným cílům. Většině jeho fanoušků je však sympatická zejména značná sebeironie, které se postavy při svých zklamáních nevyhýbají, a notná dávka komických situací, které často těží z neodvratitelné katastrofy. To vše katalyzuje do neustálé dychtivosti po útěku. Touha uniknout od reality může být u mnohých lidí stejná jako ta, které čelil Tennessee Williams už před několika desítkami let.

Neutuchající zájem diváků měl za následek vznik několika filmů podle Williamsových scénářů. Některé snímky, jako jsou například Kočka na rozpálené plechové střeše, Skleněný zvěřinec nebo Tramvaj do stanice Touha, byly hvězdně obsazené a získaly řadu ocenění. Zdařilé divadelní adaptace se objevily i na českých jevištích. Mezi nejzajímavější patří představení Skleněný zvěřinec v režii Adama Doležala uváděné brněnským Buranteatrem. Přestože se v programu tohoto malého divadla objevuje již od roku 2009, stále se těší hojné divácké návštěvnosti.

Klíčem k úspěchu hry je samozřejmě kvalitní předloha Tennesseeho Williamse, kterou ovšem skvělými výkony podtrhují herci. Michal Isteník exceluje v hlavní roli Toma Wingfielda, Ivana Plíhalová působí naprosto přirozeně v roli jeho matky. Jaroslav Matějka jako ztroskotaná existence bývalého idola žen nepřekvapí, ale zato se dokonale hodí k zakřiknuté Kateřině Dostálové coby zakomplexované Lauře. Příběh je v podání Buranteatru zbavený původní lyričnosti, což ve výsledku posouvá melodramatické vyprávění na úroveň strhujícího a svižného dramatu. Hra, kterou napsal Tennessee Williams před sedmdesáti dvěma lety, se může zdát současnému divákovi až nepříjemně aktuální. Téměř jako by byl sám zatlučený v rakvi a snažil se dostat ven, aniž by ovšem vytáhl jediný hřebík. Hořká komedie svým moderním pojetím osloví každého osamělého diváka.

Klíčová slova: Tennessee Williams, Skleněný zvěřinec, Buranteatr

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.