17.05.2020 20:19


Dovolená na Jadranu není problém, návrat do Česka je už komplikovanější

Autor: Terezie Wasserbauerová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Zatímco Polsko a Slovensko májí své hranice stále zavřené, Chorvatsko a Slovinsko vyhlíží první turisty. Německo a Rakousko opatření uvolňují, avšak před úplným otevřením hranic ještě vyčkávají. Koronavirovou epidemií nejvíce zasažená Itálie plánuje umožnit cizincům vstup do země začátkem června.

Ilustrační fotoBRNO - V pondělí se bude česká vláda zabývat možností dřívějšího uvolnění hraničních kontrol s Německem a Rakouskem než od 13. června, jak bylo původně naplánováno. „Česká republika bude muset vyhodnotit rozhodnutí Rakouska, potažmo Německa a změnit režim na hranicích. Máme materiál připravený zítra do vlády. Aktuálně platí kontroly na hranicích do 13. června a máme zítra na vládě diskuzi o tom, zda platí do 13. června nebo zda i tady budeme moci rychleji uvolňovat,“ řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v nedělních Otázkách Václava Moravce v České televizi.

Aktuálně je možné překračovat české hranice jen na vybraných hraničních přechodech. Při návratu do země se musí občané ČR či cizinci s povolením vstupu na naše území buďto prokázat na vlastní náklady lékařsky provedeným negativním testem na COVID-19, ne starším než čtyři dny, nebo nastoupit do čtrnáctidenní karantény.

Bez karantény či negativního testu se při vycestování obejdou jen příhraničtí zaměstnanci ve zdravotnictví, integrovaném záchranném systému, sociálních službách, subjektech kritické infrastruktury, mezinárodní dopravy, diplomati či osoby cestující za hranice v mimořádných případech na dobu kratší než 24 hodin.

Slovensko

Minimálně do 27. května budou i nadále platit hraniční kontroly mezi Českem a Slovenskem. Podle českého premiéra Andreje Babiše by se hranice mohly otevřít 8. nebo 15. června. Ve středečním rozhovoru pro Blesk.cz uvedl, že o této možnosti jednal se svým slovenským protějškem Igorem Matovičem. „Slovákům se nelíbilo, že by tranzitovali Ukrajinci, kteří u nás pracují, přes Slovensko domů. Vyměnili jsme si stanoviska, pracuje se na tom,“ řekl Babiš.

Od půlky března Slovensko zakazuje vstup všem cizincům včetně občanů České republiky. Výjimku mají například řidiči kamionů, lidé s trvalým nebo dočasným pobytem v zemi, pendleři nebo osoby blízké slovenského občana. V květnu dostali výjimku také studenti, kteří po tom, co cestují do Česka a zpátky, už nemusí nastoupit do povinné karantény.

Rakousko

Od sobotní půlnoci Rakousko otevřelo všechny hraniční přechody s Českem, Slovenskem i Maďarskem. Kontroly zdravotnických úřadů a policie by měly podle rakouského ministerstva vnitra probíhat jen namátkově. Což má usnadnit život především lidem žijícím v pohraničí a pendlerům. Úplné otevření hranic by mělo nastat 15. června, pokud to dovolí epidemiologická situace.

Hranice s Itálií zůstává zavřená. Dle rakouského kancléře Sebastiana Kurze momentálně nejsou vytvořené podmínky pro to, aby Rakousko přemýšlelo o otevření hranic s Itálií. Ta počítá s jejich otevřením 3. června.

Německo

Od soboty Německo uvolnilo kontroly na hranicích s Rakouskem, Švýcarskem, Francií a Dánskem. „Všechny přeshraniční dopravní trasy budou znovu otevřeny a kontroly již nebudou systematické, ale spíše pružné, založené na rizicích v úzké koordinaci s policejními orgány sousedních států. Přestože cestující budou stále potřebovat platný důvod pro vstup do Německa, bude více povoleno na cestování z rodinných a osobních důvodů,“ rozhodl německý ministr vnitra Horst Seehofer. S Lucemburskem byly v pátek kontroly zrušeny úplně. Přechody s Českem a třemi zbylými sousedy nikdy Němci střeženy nebyly, Češi a Poláci si však hranici hlídají ze své strany.

Polsko

Polsko prodloužilo zákaz vstupu na své území všem cizincům do 12. června. Výjimku mají manželé a děti občanů Polska, osoby s trvalým nebo dočasným pobytem či pracovním povolením, držitelé karty Poláka, řidiči vozidel převážejících zboží, diplomati či osoby s udělenou výjimkou. I ti mohou překračovat hranice země pouze na vybraných přechodech.

Slovinsko

Země v pátek otevřela své hranice se všemi sousedními státy pro občany Evropské unie (EU), kteří dva týdny před příjezdem do země necestovali mimo EU. Podle slovinské vlády epidemie koronaviru v zemi už skončila. Slovinští hoteliéři na dvacetikilometrovém pobřeží Jaderského moře tak mohou přivítat první turisty.

Chorvatsko

Chorvatsko otevřelo minulý víkend své hranice všem občanům EU, kteří prokáží hospodářský záměr nebo mají naléhavé osobní důvody. Nyní tak turistům pro vstup do země stačí jen rezervace ubytování a nemusí do karantény.  „Turistika je hospodářským odvětvím, takže takový hospodářský zájem představuje,“ řekl podle agentury STA chorvatský ministr vnitra Davor Božinović.

Itálie

Itálie v sobotu oznámila, že od 3. června zruší všechna omezení pohybu a po téměř třech měsících otevře své hranice všem občanům EU. Nyní je vstup do země povolen pouze ve výjimečných případech, a navíc s dvoutýdenní karanténou. Od začátku června do ní budou muset jen ti, kteří budou mít pozitivní test na koronavirus nebo byli v kontaktu s nakaženou osobou. V zemi se navíc od pondělí otevírají i všechny bary, restaurace a malé obchody. Italská vláda se těmito kroky překvapivě rychle rozhodla nastartovat turistickou sezónu.

Klíčová slova: hranice, uvolnění, koronavirus, dovolená

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.