12.05.2020 21:22


Dovolená letos u moře není sci-fi. Češi chtějí do Chorvatska i na Šumavu

Autor: Kateřina Milotová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Češi rezervují tuzemské pobyty ve velkém, o zájezdy do zahraničí ale stále zájem mají. Cestovní kanceláře doufají, že se situace do léta zlepší a klienti budou moci odjet na dovolenou k moři. Turisté by se mohli do Chorvatska podívat už v červenci.

Cestovní kanceláře doufají, že lidé v létě k moři odjedou (Zdroj: fotobanka Pixabay)

Česko – Rozšířená nabídka tuzemských pobytů i poznávacích zájezdů. Cestovní kanceláře se přizpůsobují situaci a místo exotiky teď nabízí krásy Česka. Turistická sezóna pomalu začíná. Ode dneška se pro veřejnost otevřou venkovní prostory zámků, hradů a skanzenů, za dva týdny pak i hotely, kempy a další ubytovací zařízení.

Cestovní kanceláře se v posledních týdnech potýkají se stovkami dotazů denně. „Klienti dostávají vouchery, vrací se jim peníze nebo mění termíny zájezdů. Obrací se na nás s dotazy, co bude v létě. Stále čekáme na vývoj situace, kdy bude možné do zahraničí vyjet,“ vysvětluje tiskový mluvčí CK EXIMtours Petr Kostka.

Kvůli přísným opatřením a zavřeným hranicím států budou Češi trávit v létě více času doma. „Zrušili jsme zájezdy do zahraničí a naopak přidali zájezdy po Česku,“ popisuje pořadatel zájezdů CK Layno Jan Vimmer. O nadcházející sezónu se nebojí. „Jsme komunita mladých lidí, proto některým tolik nezáleží na místě, ale spíše na lidech, se kterými dovolenou stráví. Jeli by s námi v podstatě kamkoli,“ vysvětluje pořadatel.

Cestovní kancelář Čedok nastalá situace nezaskočila. „Rozšířili jsme nabídku pobytů v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Česko nepovažujeme za kompromis, naši zemi bereme jako jednu z nejkrásnějších,“ uvádí tisková mluvčí CK Čedok Eva Němčeková. Zájem o tuzemské pobyty je velký. „Již několik týdnů klienti objednávají letní dovolené v Česku. Nejvíce rezervují pobyty v hotelech s dětskými kluby a animátory,“ dodává mluvčí Němčeková. Největší zájem o letní dovolenou v tuzemsku mají rodiny s dětmi. 

Lidé i přes to v létě cestovat k moři chtějí. „Klienti mají stále zájem o letní dovolené u moře. Čekáme, až se otevřou hranice jednotlivých států a za jakých podmínek, abychom mohli létat třeba do Egypta, Tuniska, Bulharska nebo Řecka, tedy do bezpečnějších zemí, kde je situace klidnější,“ říká mluvčí CK EXIMtours Petr Kostka.

Možnost letních zájezdů do zahraničí připouští i další cestovní kanceláře. „Jsme připraveni okamžitě reagovat a spustit prodej kamkoli to bude možné. Podle našich odhadů přibližně polovina klientů čeká, zda přece jen bude možné letos vycestovat k moři,“ popisuje mluvčí CK Čedok Němčeková.

Někteří Češi plánují dovolenou dlouho dopředu. „Zájezd na Rhodos jsme objednali na podzim loňského roku u CK Fischer. S ohledem na vzniklou situaci jsme v březnu bez problémů přesunuli termín dovolené na září,“ říká Věra Klikarová, která měla s manželem v červnu odletět do Řecka.

Chorvatsko plánuje otevřít své hranice pro turisty co nejdříve. „S přítelem a rodinou jsme měli naplánovanou dovolenou v Chorvatsku na přelomu července a srpna. Nepočítáme ale s tím, že bychom nakonec odjeli, spíše zájezd zrušíme,“ říká Hana Machalová. Cestovní kanceláře však očekávají, že v srpnu by si už Češi mohli dovolenou ve své oblíbené destinaci užít bez omezení.

Klíčová slova: cestování, dovolená, Chorvatsko, CK

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.