08.04.2018 17:23


Doplňky stravy ano, ale jen v některých případech

Autor: Adéla Petřeková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

U doplňků stravy Státní zdravotní ústav posuzuje pouze zdravotní nezávadnost, nikoli účinnost jako u léčivých přípravků. Navíc podle legislativy platí, že výrobci nesmí přisuzovat doplňkům vlastnosti týkající se prevence, léčby a vyléčení lidských onemocnění, ani na tyto vlastnosti odkazovat. Zároveň musí výrobci už na obalu uvést, že se jedná pouze o doplněk stravy.

Doplňky stravy - ilustrační foto. Foto: Adéla Petřeková

Brno – Většina lidí si pod pojmem doplňky stravy představí celaskon, vápník, hořčík, zinek. „Doplňky stravy však zahrnují velmi široký okruh vitamínů a minerálů," sdělil Vladimír Klescht, vedoucí lektor Institutu zdravého života. Podle Kleschta nejde jednoznačně říct, že když bude člověk jíst doplňky stravy, bude mu lépe. Také ale nelze říct, že vyloženě škodí zdraví. „Vždycky je třeba zvážit, jestli vitamíny, minerály a látky, které budete přijímat v kapslích a kapkách, nemůžete získat nějak jinak," dodal Kleschta.

Podle údajů České asociace pro speciální potraviny z roku 2014, utratí ročně průměrný Čech 521 Kč za doplňky stravy. Spolu s kosmetickými operacemi, laserovými zákroky, jde o položky, které nehradí zdravotní pojišťovny. Doplňky stravy je ale dle slov odborníků nutné brát jen v případech, kdy v nich obsažené látky nemůžeme přijímat jinak, nebo jsme v období, kdy jich tělo potřebuje víc. „Obecně se dá říct, že člověk dokáže všechny potřebné látky přijímat vyváženou stravou. Pokud to tak není, nastupují suplementy," sdělil Kleschta. Ohroženými skupinami jsou například důchodci nebo těhotné ženy.

Další skupinou lidí, kteří se právem uchylují k potravinovým doplňkům jsou vegani a vegetariáni. „Já jakožto veganka beru vitamín B12, který je jen v živočišných produktech. Přes zimu beru také vitamín D, který je hlavně ve vnitřnostech, které samozřejmě nejím," uvedla Kristýna Šteflová.

Také v posilovnách vidíme často doplňky stravy, ale i to má své opodstatnění. „Pokud člověk začne sportovat, ať už jako koníček, nebo profesionálně, měl by tělu zajistit dostatek minerálů," uvedl Ondřej Hrabačka, který závodně vzpírá a dělá crossfit. „Já osobně suplementy užívám, ale když mi dojdou, tak se to dá zvládnout i bez nich. Jen je regenerace svalů trochu delší," dodal Hrabačka. Důležitost doplňků stravy při dostatečném přijmu ale nevidí. „Pokud člověk má dostatečný příjem všech tří makroživin, tuků, sacharidů a bílkovin, tak jsou potravinové doplňky většinou zbytečné." 

Jistý podíl na vzrůstu obchodování s doplňky stravy má i reklama. „Nikdy nevěřte, výrobkům, které nabízejí zázračné uzdravení," varuje Klescht. „Čtěte složení a raďte se s odborníky. A hlavně posuďte, zda skutečně potřebujete doplněk, nebo vám stačí upravit jídelníček a látky přijmout přirozenou cestou," uvedl Klescht.

Češi kromě sebe dopřávají doplňky stravy i svým mazlíčkům. Jedná se pak hlavně o výrobky určené pro čerstvý dech a hebkou srst mazlíčků. Některé doplňky jsou stejně jako ty lidské pro zvířata zbytečné, jiné pomáhají například v uzdravování po nemoci.

Klíčová slova: doplňky stravy, suplementy, zdravá výživa

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.